04.04.2025 17:45
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni
Články: Teorie
Předpovědi počasí (2) - modelové předpovědi
Úvod do teorie předpovídání počasí máme od minule za sebou, nyní se podíváme na modelové předpovědi aneb na modelování počasí - předpovídání, pomocí složitých matematických výpočtů prostřednictvím výkonných počítačů.

Předpovědi počasí (3) - sezónní předpovědi
Od úvodu co je předpověď počasí za složitou disciplínu, přes práci meteorologa a modelové předpovědi se dostáváme k dlouhodobým výhledům počasí na měsíce dopředu - k sezónním předpovědím.

Počasí
První teoretický článek na první základní meteorologické téma, co je to vlastně počasí?

Povodně, sesuvy půdy
Teorie bouřek a bouří, hurikánů, cyklonů, tornád je již za námi a nyní si povíme něco o dalších jevech extrémního počasí a tím jsou například povodně. Jedná se už o jevy, které většinou známe i z našich zeměpisných šířek, tedy ze střední Evropy a celkově z mírného pásu.

Radary a družice 1
Teorie radarové a družicové meteorologie je posledním tématem kapitoly o meteorologii, kterou si představíme. Co jsou radary, družice, jaký je jejich přínos a k čemu slouží či jak slouží. To se dovíte ve dvou tématech o radarové a družicové meteorologii.

Radary a družice 2
Teorie radarů, družic pokračuje. Z prvního dílu tohoto tématu už víme co je družice, radar či detekce blesků a k čemu zhruba slouží, pro koho je podstatná a pro koho jsou dostupná data z těchto přístrojů, které pořizují tyto snímky či detekují bleskové výboje. Ve druhé části tématu si vysvětlíme přesnější princip fungování především radaru a obsáhleji si vysvětlíme i využití dat, také se zaměříme více na družice, tedy družicovou meteorologii.

Severní mírné pásmo
Další klimatický pás a jeho popis v úvodu do klimatologie.

Srážky (1) - druhy srážek
První článek na téma teorie srážek. Jak srážky členíme, co to srážky jsou a jak vznikají. Jaké máme tvary vloček - to vše v dalších dílech teorie srážek. Nejen u teorie srážek přejeme zajímavé počtení s poučením.

Srážky (2) - déšť a mrholení
Druhý díl teorie srážek - řeč bude o kapalných srážkách. Jaký je rozdíl mezi deštěm a mrholením. Druhy dešťových srážek.

Srážky (3) - sníh, led, krupky
Třetí a poslední díl teorie srážek se zaměří na zimní druhy srážek a jejich popis. O tom, že každá vločka není stejná Vás taktéž přesvědčí tento díl teorie. Plus vysvětlení dalších pojmů ledových jevů.

Středozemní pásmo
Tentokrát o středomořském klimatu. Poslední předprázdnivá teorie.

Sucho, horké vlny a požáry
V minulém tématu teorie byla řeč o vlhku či spíše mokru, rozlévající se vodě, ledových bariérách a dalších ledových jevech na tocích, podmáčení půdy a následných sesuvech půdy. V tomto zcela opačném tématu bude řeč o suchu, vlnách veder a vzniku požárů.

Tlaková níže
Minulé téma, tedy zcela opěčná situace v tlakovém poli, znělo tlaková výše. V tomto tématu se budeme bavit o složitějším tlakovém útvaru - tlakové níži a postupně poznáme i typy frontálních systémů a počasí při jejich přechodu v jednotlivých obdobích.

Tlaková níže (1) - teplá fronta
Druhý díl teorie tlakové níže, v něm se budeme zabývat prvním typem frontálního systému s ní spojeného a tím je teplá fronta. Co je TF a jaké počasí na ní vládne, co přináší za změny v létě, co v zimě, jaká oblačnost se na ní objevuje či jak dává počasí a příroda najevo blížící se změnu v podobě přechodu TF.

Tlaková níže (2) - studená fronta
Opačná situace od předešlé - tedy teplé fronty, která byla tématem minulého článku teorie, je studená fronta. To bude téma dalšího pokračování teorie, složitější než předchozí a také zajímavější. Příjemné počtení s poučením.


Tlaková níže (3) - okluzní, zvlněná fronta
Další typy méně častých synoptických situací pohledem teorie. Uzavíráme tím tak teorii tlakových útvarů, konkrétně teorii cyklony, tedy tlakové níže.

Tlaková výše
Další oddíl teore počasí tlaková výše. Dovíte se co je tlaková výše, jaké v ní vládne v konkrétním období počasí a další věci či lépe řečeno pojmy ohledně tíématu tlaková výše.

Tornáda (1)
Úvod do nauky o tornádech právě v tomto článku. Po bouřkách přichází povídání o ničivějších jevech, nyní o tornádech, která mohou mít slílu opravdu velikou, zničující až neuvěřitelnou.

Tornáda (2) výskyt a pozorování
Úvod do teorie tornád máme již za sebou, nyní se podíváme kde se tornáda nejčastěji objevují a jak je meteorologové pozorují, jak reagují na blížící se nebezpečí pro dané území.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 9
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.03 sekund 2,002,808 návštěv