11.04.2025 21:27
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Sucho, horké vlny a požáry
Zcela opačné téma než jsou povodně - přesycení půdy vodou, nebezpečně stoupající hladiny vodních toků, je sucho - nedostatek vláhy, vysychající toky a klesající veletoky.
Sucho, prach
Sucho - Polabí, říjen 2011
> Na pohled krásné počasí, žádný extrém není ale příjemný. Při suchu je prach vířen velmi snadno, když sucho trvá dlouhou dobu - stačí slabý vít, velmi výraně se pak prach zvedá při provozu aut a strojů po polních cestách. A nebo před blížící se změnou, kdy fouká silný vítr, před srážkami ještě v počasí při konci období sucha.

Zatímco hodně se dávám příkladem co do praxe povodní rok 2010, 2006 či 2002 nebo 1997, tak v případě sucha je to například rok 2003, 2007 a nebo i letošní podzim nejen v ČR - tedy konec roku 2011.

Sucho se projevuje při dlouhotrvajícím anticyklonálním počasí, tedy počasí slunečném a beze srážek a nebo jen s občasnými nevýznamnými srážkami. (v léta s místními bouřkami, na podzim a v zimě jen s mrholením z nízké oblačnosti) Sucho je jistě rozšířené v letním období, tedy od pokročilého jara až do počátku podzimu. Zejména pak v létě (nicméně ani na jaře není dobré, když chybí vláha) je vláha vyžadována nejen v zemědělství, ale všeobecně. V létě pak sucho přináší další, zejména z Ameriky známé jevy, a těmi jsou pořáry. U nás spíše nebezpečí vzniku požárů vegetace a při dlouhém suchu pak platí již výstrahy a omezuje se či dokonce zakazuje rozdělávat a manipulovat s ohněm ve volné přírodě. Co se toků týče, z menších toků se pak v krajních případech zakazuje čerpání vody za účelem zalévání.

Hodnotit můžeme sucho následovně:
> Povrchové
> Mělké
> Střední
> Hluboké (vznik požárů 1-2st.)
> Rozsáhlé (vznik požárů 3-4st.)
> Extrémní (vznik požárů 5st.)
Azuro a sucho
Pohled na vyprahlou cestu a azurově modré nebe - nic jiného při období sucha k vidění není

U rizika vzniku požárů platí obdobná klasifikace. Nejen tedy že vysychá půda, lesy a porosty ve volné přírodě, ale ubývá postupně s tím i podzemní vody a tím pádem také slábnou či se vytrácejí prameny, ubývá tedy při dlouhotrvajícím suchu vody i v řekách, snižují se průtoky a cirkulace vody je minimální. To má za následek opět hlavně v létě snižující se jakost vody ve vodních nádržích a řekách, o stojatých vodách ani nemluvě.

Sucho je pověstné také v Austrálii, kdy zasáhlo většinu oblastí či všechny australské oblasti nejvíce roku 1888, 1895-1903, 1911-1916, 1918-1920, 1939-1945, 1958-1968, 1982-1983 a 2001-2003. (zdroj: VOP Počasí)

Jedna z předpovědí budoucnosti je, že bude vládnout čím dál, tím více sucho a voda bude postupně mizet, až ji bude pro lidstvo skutečně nedostatek - globálně, celosvětově na Zemi.
Můžeme jen čekat a sledovat jak to dopadne, zda převládne povodeň či sucho a nebo bude záležet na tom v jaké oblasti se nacházíme.

Sucho je tedy v počasí druhý základní extrém, který je ovšem v některých částech země zcela přirozený - tzv. období sucha, nicméně toto období je střídáno obdobími dešťů a vše se nakonec vyrovná.
>> O tom bude ale řeč v klimatologické části teorie při probírání jednotlivých klimatických pásů

Písečné bouře
Tam, kde není vegetace - tedy v pouštních oblastech, kde právě kvůli velkému suchu ani vegetace existovat nemůže a bez zásoby vody tam ani nemůže být jiný život. Jak je známo, do pouští se lze vydat jen s velkými zásobami vody, žít tam trvale možné není. Písečné bouře se právě nejčastěji objevují v pouštních oblastech, nicméně pouště nejsou jediným místem, kde se písečné bouře vyskytují. Jsou spojené taktéž s místními větry jako je například "halub". Lze je ale spatřit i v jiných zemích světa, kde nejsou ale příliš častým jevem.

Sucho, vítr - to jsou základy pro vznik písečné bouře. Při silném větru se vznesou do velké výšky oblaky prachu a písku. Tento prach má určitou barvu a taktéž se stalo, že obarvil i sníh v horských polohách. Často se vyskytujícím písečným bouřím se v Coloradu například říká "černé vánice". Například v pouštích při silném větru může být písek přenesen i mnoho tisíc kilometrů. Také do ČR už z některých písečných bouří dorazil zbytek písečného prachu, jednalo se samozřejmě o minimum, ale na mírné pásmo to bylo výjimečné.

MA 7.3.2012 14:31
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 4
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.04 sekund 2,003,715 návštěv