Po důkladném rozebránÃm oblaÄnosti a oblaků se podÃváme na opaÄný tlakový útvar a tÃm je tlaková výše.
PoÄasà v tlakové výši odbornÄ› nazýváno anticyklonálnÃm poÄasà je z praktického hlediska poÄasà suché poÄasÃ, se slabým vÄ›trem nebo vládnoucÃm bezvÄ›tÅ™Ãm, jak již z názvu vyplývá, tak poÄasà s vysokým tlakem vzduchu a co se teplot a vládnoucÃo poÄasà na obloze týÄe, tak to můžeme rozdÄ›lit následovnÄ›:
> Na podzim s Äastými mlhami Äi nÃzkou oblaÄnostÃ, Äasto celodennà v průbÄ›hu podzimu. Teploty jsou závislé na oblaÄnosti. (oblaÄnost= ráno tepleji, odpoledne chladnÄ›ji - bezoblaÄná obloha= ráno chladnÄ›ji než pÅ™i oblaÄnosti a odpoledne tepleji) Teplotnà inverze = tepleji ve vyÅ¡Å¡Ãch vrstvách atmosféry - na horách. Co se týÄe sluneÄného poÄasÃ, to vládne také zpravidla jen ve vyÅ¡Å¡Ãch polohách, kde je i Äisté ovzduÅ¡Ã.
Podzimnà TV (tlaková výše)
> V zimÄ› se jedná o poÄasà buÄ jasné = mrazivé noci a pÅ™i vpádu studeného vzduchu i dny, nebo o poÄasà inverznà se silnými inverzemi a v nÃzinách Å¡patnými rozptylovými podmÃnkami. PrůbÄ›h teplot v dennà dobÄ› záležà jeÅ¡tÄ› vÃce na oblaÄnosti Äi pÅ™Ãpadných mlhách.
> V létÄ› se jedná o opaÄné poÄasÃ, v tlakové výši vládne slunÄné poÄasà a teplé, popÅ™ÃpadÄ› tropické pÅ™i vpádu teplého vzduchu i velmi teplé poÄasà v noÄnÃch hodinách, v závÄ›ru léta už vládne vÃce rosy a rána jsou chladná s mÃstnÃmi mlhami.
Letnà tlaková výše v plné kráse
Teoretické vysvětlenà pojmu tlakové výše a znázorněnà na synoptické mapě
Anticyklona, známÄ›jÅ¡Ãm pojmem a to i pÅ™edpovÄ›dà poÄasà je pojem tlaková výše, znamená, že izobary na mapÄ› nejsou vÅ¡echny otevÅ™ené. Pokud je tedy alespoň jedna uzavÅ™ená, jedná se o tl. výši. Pokud ne, jedná se tedy pouze o jejà výběžek Äi hÅ™eben. Tlaková výše může být rozsáhlá až tisÃce kilometrů a nebo také velmi malá.
Babà léto, TV v plném proudu
Co se týÄe tlakových útvarů, tak hraje v tomto smÄ›ru velkou roli právÄ› teplota. PÅ™i pÅ™Ãlivu teplého vzduchu vzniká právÄ› tlaková výše. Atmosférický tlak klesá totiž pÅ™i teplém vzduchu pomaleji než pÅ™i studeném.
>> Ve výškové tlakové nÞi je rozdÃl tlaku vzduchu menÅ¡Ã než ve výškové tlakové výši. OddÄ›luje je mezi sebou frontálnà rozhranÃ. Jinak Å™eÄeno oddÄ›luje studený vzduch od teplého. V ÄŒr to býv Äasto rozdÄ›lenà na studené ÄŒechy a teplejÅ¡Ã Moravu, nÄ›kdy je gradient (rozÃl) velký.
Na konci léta a hlavnÄ› pak na podzim a v zimÄ›, stéká chladný vzduch do údolà a tam se hromadÃ. Nad údolÃm studeného vzduchu se držà vzduch teplý - jednáse o teplotnà únverzi. Na horáh jsou Äasto teploty hodnÄ› vysoké v nÞinách je "vlezlá" zima a zataženo, sychravo. Teplotnà rozdÃly jsou tedy veké a to i mezi dnem a nocà v letnÃm obdobÃ.
Působenà tlakové výše pÅ™inášà sucho, v letnÃm Äi zpoÄátku podzimnÃho obdobà i nebezpeÄà vzniku požárů - známe i z letoÅ¡nÃho roku, kdy bylo babà léto velmi dlouhé. NicménÄ› se srážkovou téměř odmlkou existujà pÅ™Ãklady s mnohem delÅ¡Ã dobou trvánÃ, způsobujà pak vÄ›tÅ¡Ã problémy a to i na tocÃch, kde vládne po delÅ¡Ã dobÄ› nedostatek vody.
Zásadnà rozdÃl je mezi letnà a zimnà tlakovou výšÃ. Letnà tlaková výše pÅ™inášà krásné slunné poÄasà s teploty vysokými, tropickými, slabým vÄ›trem a pÅ™inášà tak mnohem rychleji sucho i s nebezpeÄÃm požárů. Zimnà tlaková výše pak pÅ™inášà Äasto teplotnà inverze, nÃzkou oblaÄnost a mlhy i po celý den v nÞinách a po delÅ¡Ã dobÄ› zhorÅ¡enà ovzduÅ¡Ã až do stavu smogu v urÄitých oblastech v ÄŒR i velmi intenzivnÃho smogu s dopadem na pohyb ve mÄ›stech. Zimnà tlaková výše může pÅ™inést i pomÄ›rnÄ› dost nebezpeÄné holomrazy, pokud pÅ™ed působenÃm tlakové výše nenapadne snÃh Äi napadne jen velmi slabá vrstva, nesouvislá snÄ›hová pokrývka. Jako tomu bylo nÅ™Ãklad v roce 2009 na konce prosince. SnÃh se pak dostavil až okolo 7. ledna 2010.
Na synoptické mapÄ› najdeme oznaÄenà H- tlaková výše. Na synomapách pro veÅ™ejnost se jedná o oznaÄenà V - jako výše, aby byla mapa snáze pochopitelná. Tlaková výše a jejich nástup se pozná, pokud se za studenou frontou se protrhává oblaÄnost, ale ne pÅ™ÃliÅ¡ rychle - ale pozvolna ji ubývá. Prvnà den za SF (studenou frontou - bude probráno v tématu cyklona) je oblaÄnost protrhána minimálnÄ› Äi vůbec, pÅ™eháňky jsou jeÅ¡tÄ› docela Äasté, druhý den je protrhána vÃce a pÅ™eháňky jsou ojedinÄ›lé, maximálnÄ› mÃstnà a slabé. DalÅ¡Ã den je vÃce ménÄ› polojasno. Ale pokud se protrhá oblaÄnost za SF velmi rychle, tak pak se vÄ›tÅ¡inou dostavà rychle opÄ›t zhorÅ¡enà poÄasà - na dalÅ¡Ã frontÄ›. Ale nenà to pravidlem ale. pokud se oblaÄnostneprotrhává významnÄ›ji vůbec, tak to znamená daÅ¡Ã frontálnà systém.
HÅ™eben tlakové výše je pásmo vysokého tlaku bez uzavÅ™ených izobar na synoptické mapÄ›, které oddÄ›luje dvÄ› tlaové nÞe. Výběžek tlakové výše je jen tzv. kousek tl. výše, který vybÃhá mezi tlakovými nÞemi a zpravidla pÅ™inášà krátkodobé zlepÅ¡enà poÄasà mezi nÞemi, nÄ›kdy i velmi krátkodobé. V pÅ™edpovÄ›dÃch Äasto slýcháme.
/s použitÃm atlasu oblaků, Ilustorvaný AO/
Text - formulace a ostatnÃ, obrázky MA
MA 2.11.2011 15:16 |