11.04.2025 21:33
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Předpovědi počasí (2) - modelové předpovědi
Příklad modelu GFS - rozložení tlakových útvarů nad Evropou a geopotenciální výšku v 500hPa (5,5m cca) Předpověď je zrovna z 19. ledna 2007 při přechodu níže "Kyrill" přes ČR.

Příklad modelu GFS
Zdroj: wetterzentrale.de/archiv - orkán Kyrill
Meteorologové nejprve věřili, že je možno předpovídat počasí na základě složitých matematických rovnic. Nicméně tyto rovnice byly tak složité, že nebylo možné je rozvíjet. Tento problém řešila výpočetní technika, značné zjednodušení práce meteorologů a předpovídání počasí. Modelové předpovědi jsou výstupy výpočetní techniky, které jsou sice velmi složité, jakož i proces výstupů samotný, nicméně se jedná o velké usnadnění práce meteorologů. Tzv. numerické modely, resp. celkově odvětví numerické meteorologie, tedy modelování se rozvíjí na základě rozvoje výpočetní techniky.

Předpovědní či meteorologické modely využívají špičkovou matematiku k odhadnutí chování atmosféry a oceánů, tedy proudění vzduchu nad daným územím. Modelování se tedy i nadále zlepšuje a meteorologické služby využívají stále lepší počítačové systémy tzv. superpočítače, pro ČR se jedná o známý model Aladin pro velmi krátkodobou a krátkodobou předpověď počasí do 48h dopředu, který používá právě ČHMÚ.
Příklad Aladina
Výstup numerického modelu Aladin, který používá pro velmi krátkodobé a krátkodobé předpovědi ČHMÚ, příklad výpočtu srážek na období 24.2.2012 6-12UTC, tedy sumarizace za 6 h. Předpověď srážek je složitá, prochází řadou složitých matematických procesů.
Zdroj: ČHMÚ

Modely vyjadřují konkrétní spočítané číslice či jiné údaje nejčastěji formou barev, barevné spektrum je tedy často velice široké. Existuje ke každému výstupu a předpovědi určitého meteorologického prvku určitá barevná stupnice pro odlišení. Stupnice se mohou podobat, modelů - typů modelů je v dnešní době již velmi mnoho. Některé modely předpovídají lépe s větší přesností, jiné zas s menší. Je to dáno hlavně tím, na jak dlouho daný model předpovídá, zda je určen pro krátkodobé předpovědi či dlouhodobé nebo sezónní a také jak je dokonalý, jaké počítačové systémy využívá a s nimi tedy spojené procesy. A záleží koneckonců i na situaci, která je předpovídána a také na prvku, jehož úspěšnost předpovědi se hodnotí či porovnává.

Nejvýkonnější počítačová technika - superpočítač
Moderní předpovědní centra jsou vybavena právě tímto velkým počítačem, která koná mnoho výpočtů, které se poté objevují v předpovědních modelech v konkrétní již poměrně dost dobře pochopitelné podobě, dostupné výstupy těchto modelů si dokáže průměrný občan zjistit a pochopí co znamenají a jaké že počasí ho čeká. Jinak je pro práci s modely a tvoření předpovědí počasí pro širokou veřejnost velmi cenná práce meteorologa popřípadě meteorologa moderátora, který předpověď transformuje, teď převede do lidé co nejjednodušší řeči a snaží se lidem podat. Ať už v psané podobě nebo pro některé občany jistě vítané mluvené a grafické podobě na obrazovce = řeč je o televizní předpovědi počasí.
Příklad GFS 2
Druhý příklad modelu GFS je modelování teploty a jeho výstup. Tentokrát předpověď velmi mrazivých teplot na ráno dne 11.února 2012 - barevná stupnice vpravo.
Zdroj: wetterzentrale.de

Mesoscal model ukazuje zlepšuje a zpřesňuje základ předpovědních modelů a výstupy jsou tak přesnější. Modelovat lze tedy i bouřku a tyto modely jsou pak využity pro zjištění příčin neobvyklého či extrémního počasí.

Příště se seznámíme se sezónními předpověďmi počasí - na měsíce dopředu. U předpovídání počasí ještě tedy zůstáváme a neméně zajímavá mohou být i další témata např. později o aktuálním stavu počasí či o znázorňování průběhu počasí na mapách.
/Použití: VOP Počasí/

MA 3.5.2012 10:33
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 7
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.04 sekund 2,003,732 návštěv