Pro sledovánà pohybu oblaÄnosti použÃvá meteorologie družice. Podle pohybu oblaÄnosti a jejÃho typu, který družice rozeznávajà se meteorologové Å™Ãdà pÅ™i monitoringu aktuálnÃho stavu poÄasà na daném územà a sestavujà na základÄ› tÄ›chto pozorovánà pÅ™edpovÄ›di na dalÅ¡Ãch maximálnÄ› nÄ›kolik hodin dopÅ™edu. Jedná se o krátkodobé pÅ™edpovÄ›di na základÄ› aktuálnÃho stavu poÄasÃ. NeménÄ› důležitou Äinnost plnà radary, které snÃmajà vypadávajÃcà srážky z oblaÄnosti nad daným územÃm. Jsou velmi cenné pro lokalizaci srážek a jejich intenzitu pÅ™ÃpadnÄ› typ srážek. (Jaké typy srážek v meteorologii rozliÅ¡ujeme se pÅ™ÃpadnÄ› dozvÃte po pÅ™eÄtenà témat o teorii srážek zde v sekci teorie)
SnÃmek z družice MSGView - rozliÅ¡uje vysokou oblaÄnost a oblaÄnost nižšÃch pater
Zdroj: ČHMÚ
Také dle snÃmků z radarů, které je možné různÄ› animovat a zjistit, spoleÄnÄ› s dalÅ¡Ãmi podklady o aktuálnÃm stavu poÄasà a tÄ›mi jsou oblaÄnost z družic) a rychlost Äi smÄ›r vÄ›tru, jakým smÄ›rem a rychlostà se daný oblaÄný systém se srážkami pohybuje a sledovat je možné právÄ› zmÄ›ny chovánà takového systému. Na základÄ› tÄ›chto i velmi pÅ™esných informacà se sestavuje také pÅ™edpovÄ›Ä na dalÅ¡Ãch nÄ›kolik hodin, tedy velmi krátkodobá a krátkodobá.
Detekovat bouřku a možné projevy v nà je dnes možné
DÃky radarům, (v ÄŒR Skalky a Brdy) které poskytujà data pro ÄŒR a zachycujà srážky na územà ČR a ÄásteÄnÄ› i mimo územà ČR - kousek za hranicemi v naÅ¡ich sousednÃch státech - tam je ale zas možné použÃt pro sledovánà vývoje oblaÄnosti a srážek jiné radary patÅ™iÄných zemà Äi radary specielnà pro napÅ™Ãklad západnà a Äást stÅ™ednà Evropy. Pak je možné sledovat vývoj situace v poÄasà v zahraniÄà a meteorologové vÄ›dÃ, co se blÞà Äi neblÞà do ÄŒR.
Lze detekovat i bouÅ™ka, která se pozná na základÄ› odrazů a také bleskových výbojů. To už se dostáváme k detekovánà bleskových výbojů, což jsou dalÅ¡Ã cenná data hlavnÄ› pro meteorology. O tom nÞe. BouÅ™ka mže mÃt i nebezpeÄné projevy a zda je skuteÄnÄ› má, to lze na základÄ› radarových snÃmků odhadnout. BouÅ™ky jsou nevyzpytatelné a mÄ›nà svoji podobu, projevy a mohou rychle zaniknout, stejnÄ› tak také vzniknout zas na jiném mÃstÄ›.K tomu je důležité sledovat radarové pÅ™ÃpadnÄ› družicové snÃmky, ale i tak nenà možné právÄ› chovánà bouÅ™ky pÅ™edpovÄ›dÄ›t na nÄ›jaké delÅ¡Ã Äasové obdobÃ.
Obrázek z radaru, zdroj: ČHMÚ
>> Seznam odkazů dostupných radarových a družicových snÃmků i veÅ™ejnosti naleznete: zde.
Nutné je dodat, že ke sledovánà poÄasà sloužà i různé webové kamery. Své kamery provozuje ÄŒHMÚ, pokud tedy radar a detekce blesků zobrazujà bouÅ™ku nad PlznÃ, je možné pomocà dvou kamer ÄŒHMÚ se podÃvat, jak to pÅ™Ãmo na mÃstÄ› vypadá. Kamery snÃmajà vÄ›tÅ¡inou zemský povrch i Äást oblohy nebo vÄ›tÅ¡Ã Äást oblohy a ménÄ› zemského povrchu.
> Seznam webových kamer dle krajů v ÄŒR naleznete: zde. (kamer je dnes v ÄŒR opravdu hodnÄ›, takže pokud se nechystáte sledovat bouÅ™ku Äi jinou situaci hodnÄ› lokálnÃ, která nemá velký rozsah a vyskytuje se v okolà malých vesnic a ve volné krajinÄ›, bohužel ji budete muset sledovat jen na radarovém a bleskodetekÄnÃm snÃmku.)
Detekce blesků pomocà detektorů výbojů
Detekovánà blesků patřà dnes k již pÅ™irozené Äinnosti, ÄŒHMÚ má vedle sÃtÄ› CZ rad a MSGView jeÅ¡tÄ› také detekÄnà sÃÅ¥ blesků CELDNView. Ta zachycuje bleskové výboje v ÄŒR, ale i v pÅ™ilehlých oblastech za hranicemi ÄŒR, z toho se provádà také suma blesků a to celková a na územà ČR.
>> Seznam odkazů na detekce blesků dostupné veřejnosti naleznete: zde.
VÃce o tom, jak funguje radar, družice Äi detekce se dovÃte v druhé Äásti tohoto tématu radarové a družicové meteorologie.
MA 23.5.2012 14:26
|