11.04.2025 21:31
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Radary a družice 1
Pro sledování pohybu oblačnosti používá meteorologie družice. Podle pohybu oblačnosti a jejího typu, který družice rozeznávají se meteorologové řídí při monitoringu aktuálního stavu počasí na daném území a sestavují na základě těchto pozorování předpovědi na dalších maximálně několik hodin dopředu. Jedná se o krátkodobé předpovědi na základě aktuálního stavu počasí. Neméně důležitou činnost plní radary, které snímají vypadávající srážky z oblačnosti nad daným územím. Jsou velmi cenné pro lokalizaci srážek a jejich intenzitu případně typ srážek. (Jaké typy srážek v meteorologii rozlišujeme se případně dozvíte po přečtení témat o teorii srážek zde v sekci teorie)
Snímek z družice MSGView
Snímek z družice MSGView - rozlišuje vysokou oblačnost a oblačnost nižších pater
Zdroj: ČHMÚ

Také dle snímků z radarů, které je možné různě animovat a zjistit, společně s dalšími podklady o aktuálním stavu počasí a těmi jsou oblačnost z družic) a rychlost či směr větru, jakým směrem a rychlostí se daný oblačný systém se srážkami pohybuje a sledovat je možné právě změny chování takového systému. Na základě těchto i velmi přesných informací se sestavuje také předpověď na dalších několik hodin, tedy velmi krátkodobá a krátkodobá.

Detekovat bouřku a možné projevy v ní je dnes možné
Díky radarům, (v ČR Skalky a Brdy) které poskytují data pro ČR a zachycují srážky na území ČR a částečně i mimo území ČR - kousek za hranicemi v našich sousedních státech - tam je ale zas možné použít pro sledování vývoje oblačnosti a srážek jiné radary patřičných zemí či radary specielní pro například západní a část střední Evropy. Pak je možné sledovat vývoj situace v počasí v zahraničí a meteorologové vědí, co se blíží či neblíží do ČR.

Lze detekovat i bouřka, která se pozná na základě odrazů a také bleskových výbojů. To už se dostáváme k detekování bleskových výbojů, což jsou další cenná data hlavně pro meteorology. O tom níže. Bouřka mže mít i nebezpečné projevy a zda je skutečně má, to lze na základě radarových snímků odhadnout. Bouřky jsou nevyzpytatelné a mění svoji podobu, projevy a mohou rychle zaniknout, stejně tak také vzniknout zas na jiném místě.K tomu je důležité sledovat radarové případně družicové snímky, ale i tak není možné právě chování bouřky předpovědět na nějaké delší časové období.
Srážky, radar RADView
Obrázek z radaru, zdroj: ČHMÚ

>> Seznam odkazů dostupných radarových a družicových snímků i veřejnosti naleznete: zde.

Nutné je dodat, že ke sledování počasí slouží i různé webové kamery. Své kamery provozuje ČHMÚ, pokud tedy radar a detekce blesků zobrazují bouřku nad Plzní, je možné pomocí dvou kamer ČHMÚ se podívat, jak to přímo na místě vypadá. Kamery snímají většinou zemský povrch i část oblohy nebo větší část oblohy a méně zemského povrchu.

> Seznam webových kamer dle krajů v ČR naleznete: zde. (kamer je dnes v ČR opravdu hodně, takže pokud se nechystáte sledovat bouřku či jinou situaci hodně lokální, která nemá velký rozsah a vyskytuje se v okolí malých vesnic a ve volné krajině, bohužel ji budete muset sledovat jen na radarovém a bleskodetekčním snímku.)

Detekce blesků pomocí detektorů výbojů
Detekování blesků patří dnes k již přirozené činnosti, ČHMÚ má vedle sítě CZ rad a MSGView ještě také detekční síť blesků CELDNView. Ta zachycuje bleskové výboje v ČR, ale i v přilehlých oblastech za hranicemi ČR, z toho se provádí také suma blesků a to celková a na území ČR.

>> Seznam odkazů na detekce blesků dostupné veřejnosti naleznete: zde.

Více o tom, jak funguje radar, družice či detekce se dovíte v druhé části tohoto tématu radarové a družicové meteorologie.
MA 23.5.2012 14:26
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 7
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.04 sekund 2,003,722 návštěv