Zatím nejsou žádné ankety.
Celkové hodnocení webu:
26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.
Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni
Ale ne! Kde je
JavaScript ?
Váš prohlížeč nemá zaplý JavaScript nebo jej nepodporuje. Prosím zapněte
enable JavaScript ve Vašem prohlížeči ke správnému zobrazení této stránky,
nebo
přejděte k prohlížeči, který podporuje JavaScript;
Firefox ,
Safari ,
Opera ,
Chrome nebo na verzi
Internet Explorer novější než verze 6.
PÅ™icházà Äas pro zhodnocenà zimy 2009/2010. AÄ v poslednÃch padesáti letech průmÄ›rná teplota u nás prokazatelnÄ› stoupá, letoÅ¡nà zima tento trend výraznÄ› poruÅ¡ila.
PomÄ›rnÄ› chladný byl už Å™Ãjen roku 2009 a to hlavnÄ› jeho prostÅ™ednà dekáda, ve které nás zcela zaskoÄila a pÅ™ekvapila náhlá a na tuto roÄnà dobu neobvykle silná snÄ›hová kalamita. Tuto kalamitu pÅ™ineslo silné a studené severozápadnà proudÄ›nà kolem tlakové nÞe nad východnà Evropou. BÄ›hem pondÄ›là 12.10. zaÄal foukat silný vÃtr (na hÅ™ebenech hor až 30m/s). V samotném týdnu od pondÄ›là až do pátku napadl snÃh téměř vÅ¡ude. NevÃce samozÅ™ejmÄ› na mÃstech s nadmoÅ™skou výškou nad 1000 m.n.m (i pÅ™es 70 cm). Oproti pondÄ›lnà pÅ™edpovÄ›di, která oÄekávala sněženà se snÄ›hovými jazyky a závÄ›jemi na celém územà ČR, pÅ™inesla úternà pÅ™edpovÄ›Ä upÅ™esnÄ›nÃ. Silné a trvalé sněženà mÄ›lo zasáhnout hlavnÄ› severovýchod republiky. V pátek nás zasáhl dalÅ¡Ã frontálnà systém, bÄ›hem jehož pÅ™echodu napadlo až dalÅ¡Ãch 40 cm snÄ›hu, který v kombinaci s vÄ›trem samozÅ™ejmÄ› utvářel jazyky a závÄ›je. VÅ¡ichni byli touto týden trvajÃcà a náhlou kalamitou zaskoÄeni a veÅ¡kerá infrastruktura ochromena. Dálnici D1 nebylo možné pÅ™i provozu dostateÄnÄ› proplužit a tak byla na nÄ›kolik hodin uzavÅ™ena. Zastaven byl i provoz na vÃce než 15 tratÃch a mnoha menÅ¡Ãch zavátých silnicÃch. Energetici evidovali na 70 000 domácnostà bez proudu.
Co tuto kalamitu způsobilo? HlavnÄ› nezvykle dlouhé severnà proudÄ›nÃ(pÅ™i kalamitÄ› trvalo týden, běžnÄ› vÅ¡ak v tuto roÄnà dobu trvá maximálnÄ› 2 dny). PoÄasÃ, kterým jsme si v polovinÄ› Å™Ãjna proÅ¡li bylo teplotami typické pro prosinec(bylo 8 °C pod Å™Ãjnovým průmÄ›rem) a snÄ›hovou nadÃlkou běžné pro leden a únor! Velké ochlazenà nám zapÅ™ÃÄinila i velmi neobvyklá synoptická situace, kdy k nám studený vzduch pronikal koridorem tvoÅ™eným tlakovou nÞà nad východnà Evropou a tlakovou výšà nad západnà Evropou.
A nynà pár kuriozit. HorÅ¡tà záchranáři nepamatujà vÃce než 30 let, že by museli vydávat lavinové nebezpeÄà už v Å™Ãjnu. Na Lysé hoÅ™e ležel 1 m snÄ›hu, což je známo naposledy z roku 1897. Ani v KrkonoÅ¡Ãch a Orlických horách nikdo z mÃstnÃch nepamatuje tak brzkou vydatnou nadÃlku. KlÃÄová byla také nepÅ™ipravenost pÅ™Ãrody. JeÅ¡tÄ› týden pÅ™ed kalamitou bylo 27°C a stromům tedy jeÅ¡tÄ› ani nebyl signalizován podzim(snÃh napadl na zelené koruny) a stromy se proto pod tÃhou snÄ›hu ohýbali a tvoÅ™ili mÃsty těžko projÃzdné tunely na silnicÃch.
Pak už poÄasà pokraÄovalo v průmÄ›rných kolejÃch. Až do zaÄátku prosince, kdy v prvnà dekádÄ› bylo až 10°C a podruhé dozrávaly nÄ›které plody(napÅ™. maliny). Nikdo tedy neoÄekával, že by nadcházejÃcà zima mohla být průmÄ›rná nebo snad i nadprůmÄ›rnÄ› chladná. Už následujÃcà týden nás ale ÄásteÄnÄ› vyvedl z omylu. Zima se projevila 18.12., kdy bylo v AdrÅ¡pachu naměřeno -18°C. V pÅ™ÃÅ¡tÃch dnech bylo jeÅ¡tÄ› ménÄ›(Horská Kvilda -27°C) a pÅ™es den na vÄ›tÅ¡inÄ› územà -10°C. PÅ™iÅ¡lo znovu i sněženà a po nÄ›m frontálnà systém od jihu, který pÅ™inesl mrznoucà déšť a ledovku, která nás doprovázela od 20.12. každodennÄ› až do Vánoc.
Takto chladno nebylo jen u nás, ale i v celé Evropě(Anglie, Polsko, Španělsko, Francie a celá stř. Evropa).
Poté na zaÄátku Vánoc pÅ™iÅ¡la obleva(až +15°C) a státy postižené silným sněženÃm pustoÅ¡ily povodnÄ›. Do tajÃcÃho snÄ›hu také prÅ¡elo.
Ke konci prosince se zase poÄasà umÃrnilo, ale ne na moc dlouho. DalÅ¡Ã kalamita pÅ™iÅ¡la už zaÄátkem ledna. Po VánocÃch se klidné poÄasà dlouho neudrželo. Už druhý lednový týden zaÄalo zase intenzivnÄ› a vytrvale sněžit a nová kalamita byla zase tady.
V úterý 5.1.2010 se zaÄal pÅ™esouvat stÅ™ed rozsáhlé tlakové nÞe Daisy z Itálie k severovýchodu nad naÅ¡e územÃ. Už v noci na stÅ™edu zaÄalo sněžit na celé MoravÄ› a sněžilo celý následujÃcà den. Za tuto dobu napadlo 10-15 cm snÄ›hu. Ve Ätvrtek sněžilo jen málo, ale v pátek zaÄaly dalÅ¡Ã intenzivnà pÅ™Ãvaly. V pondÄ›lnà pÅ™edpovÄ›di bylo pÅ™edpokládáno, že od pátku 8.1. do pondÄ›là 11.1. napadne maximálnÄ› 35 cm snÄ›hu. ÄŒtvrteÄnà upÅ™esnÄ›nà vÅ¡ak pÅ™ineslo prognózu až na možných 70 cm snÄ›hu. Komplikace spojené se sněženÃm na sebe nedaly dlouho Äekat. Tvorba Äetných jazyků a závÄ›jà zkomplikovala pozvolné odklÃzenà snÄ›hu ze silnic. Od páteÄnÃch 14 hodin byl uzavÅ™en dálniÄnà pÅ™echod v LanžhotÄ› pro kamiony. Toto ale nebyla samozÅ™ejmÄ› jediná komplikace. V BrnÄ› byla zastavena veÅ¡kerá MHD, Äást D1 musela být uzavÅ™ena, ale zcela uzavÅ™ených bylo mnohem vÄ›tÅ¡Ã množstvà zavátých silnic, kde nezÅ™Ãdka zapadla auta až do dvoumetrových závÄ›jÃ. Na MoravÄ› navÃc v noci z pátku na sobotu a v sobotu prÅ¡elo a mrznoucà déšť vytvoÅ™il rozsáhlou ledovku, kterou jentak nÄ›kdo z mÃstnÃch nepamatuje. V pondÄ›là už bylo zÅ™ejmé, že na mnoha mÃstech napadalo rekordnà množstvà snÄ›hu. V PardubicÃch a okolà napadlo až 60 cm a takovou nadÃlku tu tamnà nepamatujà pÅ™es 70 let. I Praha se svými 31 cm pÅ™ekroÄila množstvà snÄ›hu z roku 1979. Na horách napadlo kupodivu jen kolem 15 cm snÄ›hu.
PÅ™ÃÅ¡tÃch 14 dnà pokraÄovalo poÄasà normálnÃmi kolejemi. Jen druhý týden se teploty držely tÄ›snÄ› kolem nuly a tvoÅ™ila se Äetná ledovka z odtávajÃcÃho snÄ›hu.
DalÅ¡Ã a asi nejvÄ›tÅ¡Ã zkouÅ¡ka letoÅ¡nà zimy nás ale teprve Äekala. Od pondÄ›là 25.1. do úterý 26.1. napadlo nejvÃce snÄ›hu na VysoÄinÄ› a v JihoÄeském a Plzeňském kraji a to 15 cm. Poté se vyjasnilo a v noci z úterý na stÅ™edu se vyskytly na naÅ¡e podmÃnky extrémnà mrazy. NevÄ›tÅ¡Ã mráz byl pÅ™edpovÃdán pro Plzeňský a JihoÄeský kraj, kde mÄ›ly teploty klesnout až k -27 a v horských údolÃch jeÅ¡tÄ› hloubÄ›ji pod nulu. NebezpeÄà tkvÄ›lo v tom, že byla nÃzká relativnà vlhkost vzduchu a tak se mráz subjektivnÄ› nezdál tak tuhý jak se jevil na teplomÄ›ru. PÅ™itom v teplotách kolem minus 20 se udÄ›lajà omrzliny už za půl hodiny. Za mrazivé ráno mohly ÄtyÅ™i faktory. HlavnÄ› jasná obloha v kombinaci se studeným sibiÅ™ským proudÄ›nÃm a jeÅ¡tÄ› bezvÄ›třà a vÅ¡udeležÃcà snÄ›hová pokrývka, která odrážela sluneÄnà zářenÃ. Ve stÅ™edu odpoledne bylo už jasné, že bylo pÅ™ekonáno mnoho teplotnÃch rekordů(na 22 mÃstech) a to i o 8 °C! V DÄ›ÄÃnÄ› dokonce zamrzli lodÄ› v pÅ™Ãstavu ledem o tlouÅ¡Å¥ce kolem 15 cm! MezitÃm se na naÅ¡e územà zaÄÃnala od severozápadu nasouvat tlaková nÞe Jennifer. OpÄ›t mÄ›lo silnÄ› sněžit a foukat. V NÄ›mecku, odkud k nám pÅ™icházela pÅ™edpokládali napadnutà až 50 cm snÄ›hu za dobu jejÃho trvánÃ. U nás od Ätvrtka do nedÄ›le mÄ›lo napadnout až 30 cm nového snÄ›hu a snÄ›hové pÅ™eháňky nás mÄ›ly doprovázet i celý dalÅ¡Ã týden. VraÅ¥me se ale jeÅ¡tÄ› ke stÅ™edÄ› 27.1., kdy bylo pÅ™ekraÄováno dalÅ¡Ã maximum. A to maximum dnà se souvislou snÄ›hovou pokrývkou v nÞinách, kde snÃh ležel už 3 týdny a stále se nemÄ›l k ústupu. TÃmto padl i rekord délky trvánà pokrývky z roku 1985. Již zmÃnÄ›ná pÅ™icházejÃcà tlaková nÞe Jennifer už byla znatelná ve stÅ™edu odpoledne a to nezvykle rychlým poklesem tlaku. MÃsty pÅ™ekraÄovaly 4,5 hPa za 3 hodiny. PÅ™itom průmÄ›rný pokles se pohybuje kolem desetin hPa za 3 hodiny! V NÄ›mecku, odkud nÞe pÅ™icházela, byly pÅ™itom poklesy až kolem 6 hPa/3hod.! Na severu už zaÄÃnalo intenzivnà sněženÃ. V okolà Hornà BÅ™Ãzy nasněžilo kolem 15 cm a celková pokrývka Äinila nÄ›co pÅ™es 20 cm. Po vÃkendu nás Äekala dalÅ¡Ã snÄ›hová nadÃlka. Jen z úterý na stÅ™edu (1.-2.2.2010) mÄ›lo nasněžit až 30 cm snÄ›hu. V Plzeňském kraji kolem 20 cm. DalÅ¡Ã sněženà (až 40 cm) pÅ™iÅ¡lo ze Ätvrtka na pátek (10.-11.2.) a sněžilo až do vÃkendu 14.2. V celé republice leželo 5,2 miliard metrů krychlových snÄ›hu-to je asi 66 litrů na 1 m3. To by naplnilo propast Macochu 2800 krát! A jeÅ¡tÄ› dva rekordy na závÄ›r. V mÄ›sÃcà lednu se slunce ukázalo na obloze jen na 16 hodin což je absolutnà minimum. Druhý rekord se týká posypových materiálů. SypaÄe od 8.1.2010 vysypali na silnice kolem 73 000 tun soli za 400 mil. korun. Ke konci poloviny února už nebylo dostatek soli ve stÅ™ednà EvropÄ› ani ve státech, kde se těžÃ.
V únoru se s neobvykle silnými snÄ›hovými bouÅ™emi a kalamitami setkávali i v USA, kde napÅ™Ãklad v hlavnÃm mÄ›stÄ› Washingtonu napadlo bÄ›hem 24 hodin 75 cm snÄ›hu a v Philadelphii kolem 80 cm. SnÃh ochromil i Texas, Floridu a Havaj, kde jsou v této dobÄ› běžné spÃÅ¡e hurikány!
Citace tn.cz:
"Podle historického klimatologa JiÅ™Ãho Svobody se tuhé zimy vracejà v pravidelných intervalech. Ta letoÅ¡nà vykazuje patrné podobnosti s krutou zimou, která postihla ÄŒesko na pÅ™elomu let 1929 a 1930. "Podle měřenà z pražského Klementina to byla historicky pátá nejstudenÄ›jÅ¡Ã zima. PrůmÄ›rná teplota od prosince do února byla -5,4 stupnÄ›. CelkovÄ› pÅ™itom bývá v zimÄ› průmÄ›rnÄ› nÄ›co málo nad nulou, konkrétnÄ› 0,24 stupnÄ›," vysvÄ›tluje Svoboda. To, že mrazy pÅ™iÅ¡ly právÄ› po osmdesáti letech, podle Svobody nenà náhoda. PÅ™ibližnÄ› osmdesátiletý cyklus krutých zim se kromÄ› ÄŒeska objevuje i v záznamech o teplotách dalÅ¡Ãch zemÃ. PÅ™edchozà krutá zima z tohoto cyklu podle nÄ›j byla na pÅ™elomu let 1840 a 1841, tehdy bylo také průmÄ›rnÄ› -5,4 stupnÄ›. DalÅ¡Ã cyklus, ve kterém se opakujà tuhé zimy, je pÅ™ibližnÄ› 23 až 24 let dlouhý. Tuhé zimy tak pÅ™inesly roky 1776, 1799 (tehdy bylo průmÄ›rnÄ› -5,9 stupnÄ›), 1823, 1847, 1871, 1895, 1922, 1942 a 1963. "Poslednà podobnou zimou byl pÅ™elom let 1995 a 1996. PÅ™iÅ¡la po delÅ¡Ã dobÄ›, je ale možné, že se na prodloužernà cyklu podepsalo oteplovánÃ," uzavÃrá Svoboda. I když Äeské záznamy neumožňujà tuto hypotézu potvrdit, dalÅ¡Ãm výrazným intervalem, v nÄ›mž se opakujà kruté zimy, je podle klimatologa také 170 až 180 let."
Hned zaÄátkem bÅ™ezna zaÄalo prudké oteplenà s deÅ¡tivým poÄasÃm, což způsobilo povodnÄ› a to hlavnÄ› na Å™ekách pramenÃcÃch na Å umavÄ›. Zdálo se, že je zima definitivnÄ› pryÄ. Ale nebyla. To nám potvrdil vÃkend 6.-7.3. Pak se teploty držely jen kolem nuly a 15.3. se nám zima už opravdu naposledy pÅ™edvedla pÅ™i noÄnÃm pÅ™echodu zimnà bouÅ™e s vánicà a silnou elektrickou aktivitou. Jednalo se o nejsilnÄ›jÅ¡Ã zimnà bouÅ™i od roku 2006.
DefinitivnÄ› se snÃh zaÄal vytrácet od prvnÃho jarnÃho dne. Protože do snÄ›hu prÅ¡elo a pÅ™iÅ¡lo oteplenÃ, louÄila se zima povodnÄ›mi.
Nynà se můžeme už jen těšit, jestli po této zimÄ› pÅ™ijde pÅ™ÃÅ¡tà rok jeÅ¡tÄ› vÄ›tÅ¡Ã rekordmanka nebo ne.
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
· Hosté on-line: 12
· Členové on-line: 0
· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.
Žádné zprávy.