Pár slovy o extrémnÃm poÄasÃ
V tomto tématu se podÃváme hlavnÄ› na data a absolutnà rekordnà hodnoty. podÃváme se tedy kde je opravdu nejvÃce deÅ¡tivo, kde byl nejnižšà tlak vzduchu a nebo také jaká oblast svÄ›ta je vůbec nejsuÅ¡Å¡Ã ze vÅ¡ech pouÅ¡tÃ.
O tom, že poÄasà a pÅ™Ãroda prostÅ™ednictvÃm nÄ›ho, je skuteÄnÄ› vládce na Zemi nenà pochyb. Hodnoty extrémnÃho poÄasÃ, vÅ¡echny dalÅ¡Ã důkazy z historie i z nedávné doby aÅ¥ už fotografie, spisy o extrémnÃm poÄasà a nebo i zážitky lidÃ, jsou taktéž jasným důkazem velké sÃly a vlády pÅ™Ãrody nad celým svÄ›tem. V tématech o meteorologii se o historii poÄasà jistÄ› nÄ›co dovÃte.
Absolutnà rekordy světa - hodnoty
> Teploty
Znáte tropické teploty z ÄŒR? Když jsou teploty velmi vysoké, tedy nad 34°C? JistÄ› ano, žádné extrémnà poÄasÃ, zkrátka když je toho už moc, nenà pÅ™Ãjemné. Je zajÃmavé a pro zájemce o poÄasà Äi pÅ™Ãmo meteorology neobyÄejnÄ› zajÃmavé. A co teploty kolem 40°C Äi vÃce? Z ÄŒR je známe, ale jsou spÃÅ¡e jen velmi ojedinÄ›lé. A jaká byla nejvyÅ¡Å¡Ã teplota na svÄ›tÄ› a kde byla změřena?
Maximálnà teplota byla změřena v Al Aziziyah v Libyi a to 13.9.1922, Äinila 57,8°C.
PrůmÄ›rná teplota za rok. U nás v mÃrném pásu nebývá vysoká, protože teplé letnà mÄ›sÃce s průmÄ›rnou teplotou kolem 20-24°C jsou stÅ™Ãdány zimnÃmi mÄ›sÃci s nÃzkými teplotami. Tam, kde je horko Äi teplo po celý rok, jsou průmÄ›rné roÄnà teploty běžné průmÄ›rným teplotám v ÄŒR za Äerven Äi Äervenec a nebo vyÅ¡Å¡Ã. Ale jaká byla nejvyÅ¡Å¡Ã průmÄ›rná roÄnà teplota na svÄ›tÄ›?
Maximálnà průmÄ›rná roÄnà teplota byla změřena v Dallolu v Etiopii mezi lety 1960-1966 a Äinila 34,4°C.
Mrazy jsou protipól tropů a extrémnÃch vln veder. Setkáváme se s nimi v zimnÃm obdobà v ÄŒR. Teploty kolem -15°C jsou jistÄ›, pokud trvajà déle, silným mrazem. A co teploty pod -20°C, jistÄ› nenà pÅ™Ãjemné v takovém mrazu vůbec jÃt venku Äi tam pobývat delÅ¡Ã dobu. Teploty pod -30°C známe, jsou to extrémnà mrazy. A co tÅ™eba -50°C, to už musà být nesnesitelná teplota. VÃce kolik bylo naměřeno nejménÄ›? PodÃvejme se na absolutnà rekord, po kterém se nám budou mrazy kolem -15°C celkem běžné v ÄŒR a banálnà Äi prosté.
Minimálnà teplota byla změřena na stanici Vostok v AntarktidÄ› a to 21.6.1983, Äinila -89,2°C.
A tam, kde zima po celý rok, jsou průmÄ›rné roÄnà teploty nÃzké Äi dokonce mrazivé. Kde byla naměřena ale minimálnà roÄnà průmÄ›rná teplota na svÄ›tÄ›?
Minimálnà průmÄ›rná roÄnà teplota byla změřena na Pólu v nedostupné Äásti Antarktidy a Äinà -58°C.
A co zmÄ›ny teplot? U nás jsou teplotnà výkyvy za krátký Äas dosti běžné a bohužel nejsou pÅ™ÃliÅ¡ dobré pro lidský organismus. Výrazné ochlazenà bývá ÄastÄ›jÅ¡Ã a hlavnÄ› výraznÄ›jÅ¡Ã zmÄ›nou teploty v ÄŒR - ale jak již napovÃdá název mÃrného pásu, rozhodnÄ› to nenà nic proti drsnosti poÄasà ve svÄ›tÄ›. Co když teplota klesne v jediný den z kladných hodnot do záporných a to hluboko. Kde nejvÃce klesla, aneb kde byla nejvyÅ¡Å¡Ã amplituda teplota?
Nejvyššà amplituda teploty byla zaznamenána v Browningu v Montaně, USA a to 24.1.1916, klesla tehdy z +6,7°C na -49°C.
> Srážky
Za den u nás Äasto spadne dost vody až extrémnÄ›. Pamatujete na nedávný rok 2010, kdy spadlo tÅ™eba i cca 300mm vody za den? To má za následek samozÅ™ejmÄ› povodnÄ›, o kterých byla Å™eÄ v minulých tématech. Ale kolik Äinà absolutnà minimum ze svÄ›ta?
NejvyÅ¡Å¡Ã dennà úhrn srážek byl změřen v Chilaosu na ostrovÄ› Reúnion (Indický oceán) a to 15.3.1952, Äinil dokonce 1870mm/24h.
A roÄnà průmÄ›rné srážky. Ty jsou v ÄŒR také oproti svÄ›tovému absolutnÃmu rekordu zcela zanedbatelné.
A za rok - kolik nejvÃce spadlo na svÄ›te vody za rok? Opravdu vysoké ÄÃslo.
NejvyÅ¡Å¡Ã roÄnà úhrn srážek byl změřen v Cherrapunji v Indii a to od srpna 1860 do Äervence 1861 a Äinil 26 461,7mm/365dnÃ.
NejvyÅ¡Å¡Ã průmÄ›rný roÄnà úhrn srážek byl změřen v Mawsynramu v indii a Äinil 11 874mm.
Kroupy a tedy krupobità je v ÄŒR taktéž hlavnÄ› v letnÃm obdobà Äasté. BouÅ™ky se s kroupami objevà prakticky na nÄ›kterém mÃstÄ› nÄ›kolikrát za sezónu. Jedná se o malé Äi stÅ™ednà kroupy, maximálnÄ› a to ojedinÄ›le o kroupy vÄ›tÅ¡Ã. Ty ale nevážà rozhodnÄ› tolik kg, jako nejtěžšà kroupa na svÄ›tÄ›.
Nejtěžšà kroupa na světě byla zvážena po krupobità v Bangladéši a to 14.4.1986, jejà hmotnost byla rovný 1kg.
SněženÃ, pÅ™Ãvaly snÄ›hu a radost v obliÄejÃch dÄ›tà Äi milovnÃků zimy a zimnÃch sportů a naopak rozÄarovánà u Å™idiÄů z povolánà Äi ostatnÃch Å™idiÄů a nebo záchranářů, v neposlednà řadÄ› i u silniÄářů a cestářů, kteřà majà napilno. U nás je v horách Äasto velké množstvà snÄ›hu a hrozà i lavinové nebezpeÄÃ, napÅ™Ãklad 3. nebo 4. stupnÄ›. Ležà na horách tÅ™eba 300-500cm snÄ›hu a nebo i vÃce. Ale stále se pohybujeme v ÄÃslech nÃzkých. Jedná se o 3-5m snÄ›hu - nejvyÅ¡Å¡Ã snÄ›hová pokrývka na svÄ›tÄ› byla ale o mnoho vyÅ¡Å¡Ã.
NejvyÅ¡Å¡Ã snÄ›hová pokrývka byla změřena v Tamaracku v Kalifonii, (USA) v bÅ™eznu 1911 a Äinila 11,46m. (1146cm)
Sucho v ÄŒR nÄ›kdy nezná slitovánÃ. Ale málokdy se stane, aby neprÅ¡elo výraznÄ›ji mÄ›sÃc Äi déle. Stalo se to napÅ™Ãklad ale v letoÅ¡nÃm roce, v roce 2011. Ale co je to oproti svÄ›tovému extrému, kde je tedy nejsuÅ¡Å¡Ã mÃsto na svÄ›tÄ›?
NejsuÅ¡Å¡Ãm mÃstem na svÄ›tÄ› je pouÅ¡tnà oblast Atacama v Chile, kde neprÅ¡Ã i rok. PrÅ¡Ã zde jen nÄ›kolikrát za stoletÃ. Můžeme tedy Å™Ãci, že zde prakticky neprÅ¡Ã.
> VÃtr
U nás dokáže také pÄ›knÄ› zatoÄit nejen se stromy, ale i se vÅ¡emi vÄ›cmi, které nejsou pevnÄ› pÅ™ivázány Äi pÅ™ipojeny a nebo jinak zabezpeÄeny. JistÄ› vzpomÃnáte na orkány, které se pÅ™es ÄŒR prohnaly. Bohužel Å¡kody i na lesnÃch porostech byly velké. PrůmÄ›rná rychlost vÄ›tru nenà ale tak extrémnà jako nárazy. NapÅ™Ãklad pÅ™i orkánu Kyrill v lednu 2007 v ÄŒR na Sněžce byl změřen náraz 216km/h. Pozor je to již docela blÃzko absolutnÃmu rekordu ve svÄ›tÄ› - co se nárazů týÄe.
NejvyÅ¡Å¡Ã rychlost vÄ›tru byla u zemÄ› změřena v údolà řeky Mississippi v USA a to bÄ›hem bouÅ™e Camille a průmÄ›rná rychlost vÄ›tru Äinila 322km/h, nárazy pak 338km/h.
> Tlak vzduchu
Ve výrazných tlakových výšÃch se vyskytuje skuteÄnÄ› tlak vzduchu, který dosahuje i 1040hPa - v ÄŒR se tento tlak i v nedávné dobÄ› objevil. Ale co tÅ™eba tlak vzduchu nad 1050hPa, to je již pÄ›kná rozsáhlá tlaková výše. NicménÄ› opÄ›t celosvÄ›tový rekord je pro naÅ¡e pomÄ›ry nepÅ™edstavitelný.
NejvyÅ¡Å¡Ã tlak vzduchu by změřen v AgatÄ› na ruské SibiÅ™i a to 31.12.1968, Äinil 1083,5hPa.
Hluboké tlakové nÞe pÅ™inášejà extrémy poÄasÃ. OpÄ›t v pomÄ›rech ÄŒR pamatujeme nÞe s tlakem minimálnÄ› pÅ™ibližnÄ› 950-960hPa. Ale svÄ›tový rekord je mnohem, v tomto pÅ™ÃpadÄ›, nižšÃ. Nejnižšà tlak dokonce klesnul pod 900hPa a to bÄ›hem tajfunu Tip.
Nejnižšà tlak vzduchu byl změřen západnÄ› od ostrova Guam v Tichém oceánu a to 12.10.1979, Äinil 870hPa.
>>> VidÃte že extrémy jsou skuteÄnÄ› vÄ›tÅ¡inou pro nás neuvěřitelné, sÃly pÅ™Ãrody jsou vidÄ›t na svÄ›tÄ› dnes a dennÄ›. PÅ™ekonánà rekordů aÅ¥ už z hlediska zemÄ›, Evropy je ménÄ› Äasté. PÅ™ekonánà celosvÄ›tových rekordů je jeÅ¡tÄ› ménÄ› pravdÄ›podobné, nicménÄ› poÄasà dokáže vÅ¡e, tedy i pÅ™ekonat své vlastnà rekordy zdob minulých. Nechme se pÅ™ekvapit.
/PoužitÃ: VOP PoÄasÃ/
MA 14.3.2012 15:41 |