04.04.2025 17:37
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Hurikány (2) - pozorování
Vítr v hurikánech je tak silný, že dokáže vytlačit vodu, tedy moře, i do velké vzdálenosti na pevnině. Vytlačí společně s vodou i přeměty, které ve vodě či na vodě sjou. A tím jsou myšleny hlavně lodě, které se pak po opadu vody z pevniny ocitnout na souši. Vítr může v těchto bouřích dosáhnout v nárazech až 300km/h. Při dlouhém trvání, což je základní odlišnost od tornád, je vítr mnohem ničivější. Ačkoliv se u tornád vyskytuje i silněšjí nárazovitý vítr, tak nemá zdaleka tak dlouhého trvání jako u hurikánů, cyklon. Vysoké vlny, které pak bičují pevninu způsobují také velké až katastrofální škody, voda tak zatápí i pevninu, města.

Pokud tedy hurikán/cyklona dosáhne pevniny, tak tam vývoj prudce slábne a cyklona tak ztrácí na intenzitě. Přemění se v klasickou tlakovou níži, kterou známe z našich mírných oblastí, ale přináší stále extrémní množství srážek, které pak způsobují povodně.

>> V dalším z tématů bude řeč o extrému, který známe i od nás a tím jsou povodně a sesuvy půdy. Takže vznik, vývoj a následky povodní někdy příště.

Pozorování hurikánů, varování
V těchto zemích je vyžadována nepřetržitá pozornost a sledování situace v počasí národními meteorologickými organizacemi. Ty jsou pro sledování těchto bouří - hurikánů, cyklonů, fajfunů - specialisté. Stejně tak jako pozorovatelé tornád využívají i pozorovatelé hurikánů specielní přesnou výpočetní techniku.

Při vývoji tropické bouře meteorologové vydají a rozesílají varovnou informaci, která se týká všech, kteří jsou na pevnině v ohrožení. Velmi dobré je sledovat vývoj situace přímo na moři, kde je možno spatřit znaky, které naznačují počínající vývoj.

Sledování hurikánů

Podíváme se na známý hurikán Andrew, který zpustošil Miami, Floridu a Louisianu.
Téměř vše srovnané se zemí, městečka vypadají doslova jako po válce, možná ještě hůře. Pohled na oblasti po řádění silné bouře, tedy hurikánů zejména hodnocených stupněm 3-5 a to ať na oblasti obytné či přírodní, je velmi smutný. Hurikán Andrew, tedy extrémně silný hurikán udělá z městečka či v případě Miami z parkoviště přívěsů místo, kde jak se říká nezůstane kamen na kameni.

Hurikán byl samozřejmě sledován. Jeho počátky byly ve formě tropické bouře, která se vytvořila běžně za podmínek vhodných pro tvorbu tropických bouří u pobřeží na severu USA. Za dva dny dosáhl již jako hurikán 3. stupně pobřeží.

/Použití: Velký obrazový průvodce počasí/

MA 22.2.2012 14:22
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 7
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.02 sekund 2,002,796 návštěv