ObecnÄ› co je bouÅ™ka - jedná se o elektricky aktivnà oblak, zpravidla cumulonimbus, (viz poslednà pokraÄovánà tématu oblaÄnost) který je velmi mohutný a jak již vÃme, nebo když se vrátÃme do zmÃnÄ›ného tématu, tak zjistÃme, že je to oblak pÅ™esahujÃcà hranice pater oblaÄnosti. Je to oblak mohutný, na pohled velmi pÄ›kný a fotogenický. Za bouÅ™kami a focenÃm právÄ› cumulonimbů, pÅ™Ãchodu bouÅ™ek a průvodnÃch jevů bouÅ™ky, popÅ™ÃpadÄ› pak následků bouÅ™ek, vyjÞdÄ›jà právÄ› zájemci o tyto jevy - Å™Ãká se jim pozorovatelé bouÅ™ek, od slova storm bouÅ™ka, tedy stormchaseÅ™i. Dáme Vám tipy na nÄ›které stránky právÄ› tÄ›chto nadÅ¡enců do bouÅ™ek, lidovÄ› nazývaných lovci bouÅ™ek.
ODKAZY, PRO INSPIRACI
Stránky amatérských pozorovatelů bouřek, předpovědnà stránky pro konvektivnà jevy:
PÅ™edpovÄ›dnà amatérské stránky konvektivnÃch jevů: SKYWARN a ESTOFEX
Existuje jich spousta, tyto jsou podle nás na bouÅ™ky pÅ™Ãmo specialisté a skuteÄnÄ› je obsah tÄ›chto stránek velmi hodnotný. Je ale jasné, že tyto stránky majà vrchol návÅ¡tÄ›vnosti a prakticky celou návÅ¡tÄ›vnost jen v letnÃm obdobÃ, v obdobà bouÅ™ek. Prvnà web je o týmu lovců bouÅ™ek, dva weby uprostÅ™ed jsou zaměřeny na amatérskou pÅ™edpovÄ›Ä sÃly a výskytu bouÅ™ek v ÄŒR a v EvropÄ› a tÅ™età je osobnà blog na doménÄ› in-poÄasÃ.eu, který sleduje bouÅ™ky v ÄŒR a také vydává amatérské pÅ™edpovÄ›di a varovánà o jejich výskytu.
BouÅ™kový oblak cumulonimbus se vyvÃjà z kupovitého oblaku cumulus. Oblak cumulus pÅ™i vhodných podmÃnkách roste, nabývá a zvÄ›tÅ¡uje se. Pokud vrchnà Äást oblaku cumulus odrážà paprsky Slunce, tak oblak roste. PÅ™i růstu cumulu se oblak zvÄ›tÅ¡uje a může tedy dosáhnout rozmÄ›rů velkých až obrovských a pÅ™erůst v bouÅ™kový cumulonimbus, vytvoÅ™it tedy bouÅ™ku. Blesky se mohou objevit už v samotném cumulu.
OpaÄný pÅ™Ãpad je ten, že cumulus propouÅ¡tà sluneÄnà paprsky a postupnÄ› svÄ›tlá, pÅ™estal již růst a rozpadá se.

2009 - jedna z Äervnových bouÅ™ek (25.6.)
Vznik, život a rozpad bouÅ™ky - bouÅ™kové buňky, vhodné podmÃnky pro tvorbu
PÅ™i pÅ™echodu studené fronty a nebo mimo frontu konvekcà vzniká oblak - kupovitý oblak, tedy cumulus. Vzduchová hmota stoupá, tzv. stoupavé proudy. PÅ™i nestabilitÄ› vzduchu docházà i nadále ke stoupánà teplého vzduchu a narůstánà oblaku a to právÄ› v pÅ™ÃpadÄ› vzniku bouÅ™ky až do stádia oblaku cumulonimbus - pÅ™eroste. Srážky se spustÃ, když oblak dosáhne tropopauzy a pÅ™estane již narůstat, naopak se naplnÃledovými krystaly. Studený vzduch pak zaÄne klesat = projevuje se to blesky, intenzivnÃmi srážkami. Jakmile studený vzduch ochladà zemský povrch a již žádný teplý vzduch se v mraku nenacházÃ, tak se cumulonimbus rozpadá. Fáze rozpadu, po nÞ zůstanou jen oblaka vysoká a stÅ™ednÃ, je jeÅ¡tÄ› spojena ÄásteÄnÄ› se srážkami, ale již bez bleskové aktivity, déšť slábne a nakonec ustane. Nemusà to být celý proces, může se proces totiž opÄ›t obnovit a opÄ›t se může zaÄÃt vytvářet dalÅ¡Ã bouÅ™ková buňka, pokud jsou k tomu stále vhodné podmÃnky, tedy dostateÄnÄ› teplý vzduch. Proto se bouÅ™ky nejÄastÄ›ji tvořà pÅ™es den, maximálnÄ› jeÅ¡tÄ› veÄer. NÄ›kdy ovÅ¡em doznÃvajà i zpoÄátku noci, když jsou výborné podmÃnky a pÅ™echázà studená fronta, bouÅ™it může i v noci, ale s mnohem slabÅ¡Ã intenzitou než by tomu bylo pÅ™es den. Jen zÅ™Ãdka se bouÅ™ka objevà brzo ráno, ráno Äi dopoledne. To musejà být podmÃnky extra dobré.
Průvodnà jevy bouÅ™ek, které zde vyjmenujeme najdete ve slovnÃÄku pojmů z meteorologie, který chystáme: squall line, shelf cloud, wall cloud, downburst, húlava a dalÅ¡Ã, které vysvÄ›tlÃme ve slovnÃÄku, který bude jistÄ› pÅ™ehlednÄ›jÅ¡Ã než hledat pojmy v různých tématech, která jsou obsáhlá. Vznik bouÅ™ky záležà na spoustÄ› faktorů, které se jen málo kdy sejdou na vhodných hodnotách pro vznik, vývoj a trvánà bouÅ™ky. Lovci bouÅ™ek právÄ› bedlivÄ› sledujà pÅ™edpovÄ›di tÄ›chto veliÄin. PÅ™edpovÄ›di tÄ›chto veliÄin najdete v různých pÅ™edpovÄ›dnÃch modelech. TIP: V sekci odkazy/pÅ™edpovÄ›dnà modely na naÅ¡Ã stránce najdete modely, které pÅ™edpovÄ›dÃajà hodnoty pro veliÄiny, které znaÄà napÅ™Ãklad pravdÄ›podobnost výskytu bouÅ™ek, jejich sÃlu Äi trvánÃ.
Důležité pro vznik, trvánà a intenzitu bouÅ™ek nejsou jen veliÄiny jako je teplota, vlhkost vzduchu, rosný bod, ale i dalÅ¡Ã jako jsou CIN, CAPE, Helicita, stÅ™ih vÄ›tru dalÅ¡Ã. Toto jsou ty základnÃ, které je potÅ™eba sledovat - lépe Å™eÄeno jejich pÅ™edpovÄ›Ä.
Jak se chovat, když nás překvapà bouřka ve volné krajině?
RozhodnÄ› nepanikaÅ™it, že nás zasáhne blesk a neutÃkat Äi neujÞdÄ›t na kole. Také ale neutÃkat se schovat po strom, plechové stÅ™echy a v blÃzkosti stožárů se také nezdržovat, zmoknout je totiž lepÅ¡Ã, než zvýšit nebezpeÄà zásahu bleskem. RozhodnÄ› jÃt dále od vodnÃch ploch a toků, v automobilech nenà také dobré se zdržovat.

17.7.2010 - významný bouřkový den
Co rozhodně nedělat při bouřce ve volné krajině:
- nechodit pod stožáry vysokého napÄ›tÃ, pod stromy
- nezdržovat se v okolà vodnÃch ploch a vodnÃch zdrojů
- neschovávat se do stodol ani do automobilů
- neschovávat se pod plechové stÅ™echy Äi jiné stÅ™ech s kovovou a plechovou konstrukcÃ
- nejezdit na kole, neběhat
Co udÄ›lat pÅ™i bouÅ™ce ve volné krajinÄ› pro bezpeÄné pÅ™eÄkánÃ:
- jÃt na vyvýšené mÃsto, ne moc, ale na mÃsto, které nemůže zatopit voda
- schovat se v bezpeÄném stavenÃ, bez kovu, plechu a bez stožárů a stromů v okolÃ, nejlépe do stavenà vybaveného hromosvodem
- pokud nic nenà blÃzko, skrÄit se
- dále sklonit hlavu mezi kolena
- a pak už jen Äekat až bouÅ™ka pÅ™ejde, poté lze bezpeÄnÄ› odjet Äi odejÃt
2009 - následek bouřky s vichrem z 23.7.
Je to samozÅ™ejmÄ› nepÅ™Ãjemné být vystaven lijáku a kÅ™ižujÃcÃm se bleskům v okolÃ, vÄ›tru a nebezpeÄà pÅ™ilétnutà nÄ›jakých pÅ™edmÄ›tů z dáli a navÃc když je tma, ale je to jediná možnost, jak bezpeÄnÄ› pÅ™eÄkat bouÅ™ku ve volné pÅ™ÃrodÄ›, kde nenà možnost úkrytu, který by byl bezpeÄný. UrÄitÄ› nechodit pod stÅ™echu s kovovou konstrukcÃ, když je možnost pÅ™eÄkat bouÅ™ku takto.

2011 - protrhávánà oblaÄnosti a odchod bouÅ™kového oblaku po intenzivnà bouÅ™ce 6.6.
V dalÅ¡Ãch dÃlech tématu teorie bouÅ™ek se budeme bavit napÅ™Ãklad o blescÃch a extrémnÃch projevech bouÅ™ek.
/použità informace: poÄasÃ, cesty za poznánÃm/
MA 11.1.2012 15:25
|