09.04.2025 13:22
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Oblačnost (2)
V prvním dílu teoretického tématu oblačnost byla vysvětlena základní charakteristika oblačnosti, její důležitosti i zajímavosti. Dále byla představena základní klasifikace oblaků z hlediska tří základních pater.

V druhém dílu se podíváme na jednotlivé složeniny oblaků ze základních vrstev, rozdělíme si tuto oblačnosti do pater - výšek, také si popíšeme zda přináší srážky a jaké. Pro přesnější určení o jakou oblačnost se jedná to je velmi důležité. Každá oblačnost ej jiná a některá přináší srážky, jiná jen zřídka a některé nepřináší žádné srážky.

Klasifikace oblaků - druhé členění

1. Vrstva cirrus (řasa)
  • cirrostratus - oblačnost vrstevnatá, vysoká a srážky nepÅ™ináší. Vyskytuje se hlavnÄ› pÅ™ed příchodem front, značí tedy postupné zhorÅ¡ování počasí.
  • cirrocumulus - je oblačnost také vysoká a kupovitá. Jedná se o malé kupky ve vysokých výškách. Srážky taktéž nepÅ™ináší.
2. Vrstva - alto (střední)
  • altostratus - oblačnost stÅ™ední vrstevnatá. PÅ™ináší mrholení, slabé sněžení. Pohybuje se ve stÅ™edních výškách okolo 6km.
  • altocumulus - oblačnost pomÄ›rnÄ› vzhledovÄ› hezká, nepÅ™ináší srážky a taktéž se jedná o stÅ™ední oblačnost ve formÄ› stÅ™ednÄ› velkých kup.
3. Vrstva - stratus (nízká)
  • samotný stratus (mlha) viz pÅ™edchozí téma. PÅ™inášet může mrholení či slabé sněžení.
  • stratocumulus - oblačnost nízká a kupovitá. PÅ™ináší spíše mrholení nebo slabé sněžení, ale vÄ›tÅ¡inou srážky nepÅ™ináší.
4. Vrstva - cumulus, nimbo a nimbus (kupovitá oblačnost, oblačnost přesahující jednotlivá patra)
  • samotný cumulus - kupovitá oblačnost nízkého patra. Sám o sobÄ› srážky nepÅ™ináší, ale v určitém stádiu již může pÅ™inést mrholení - slabé pÅ™eháňky či slabé sněžení - bude vysvÄ›tleno ve tÅ™etím díle oblačnosti.
  • nimbostratus - je deÅ¡Å¥ová sloha, z názvu vyplývá, že pÅ™ináší srážky, často trvalé a vydatnÄ›jší a to déšť i sněžení. Vrstevnatá oblačnost, která pokrývá celou oblohu a způsobuje i temnost krajiny.
  • cumulonimbus - bouÅ™ková kupa. BouÅ™ková oblačnost, mohutná a pÅ™esahující patra oblačnosti. ÄŒasto se dostává i do troposféry. PÅ™ináší vždy srážky a to často prudké, ve formÄ› deÅ¡tÄ›, sněžení a také i krup. Existuje spousta nádherných tvarů této oblačnosti, patří mezi velmi oblíbenou oblačnost pro pozorovatele oblohy.
O tom, že toto nejsou všechny druhy oblaků a že existují ještě odrůdy těchto oblaků se přesvědčíte ve třetí části tématu oblačnost. Také se podíváme na rozpad oblaků a další podobné pojmy a jejich vysvětlení.

Nyní je čas na pojem KONVEKCE A VZNIK OBLAKŮ

Jak vzniká oblačnost - podrobněji

Způsobuje ho výstupný proud vzduchu a tak se děje na počátku vzniku většiny oblaků. Jedná se o procesy, které vyvolávají výstupné pohyby vzduchu ve formě vzduchových bublin, vrstev.

Kupovitá oblačnost

Konvekce - při slunečním svitu nabývá země velmi rozdílných teplot na malém území. Například vzduch nad asfaltovou silnicí má 48°C, (znáte v létě při bosém pohybu po silnici třeba od pláže) nad zralým obilím má 38°C, v lese 28°C a nad jezerem 22°C.
Teplý vzduch je lehčí než chladný a vzduch nad asfaltovou sinicí je cca o 8% lehčí než vzduch v lese - viz hodnoty výše. Teplejší vzduch začne ve formě bublin (jako balóny) stoupat a tomuto se říká konvekce. Ta je v zimě většinou nulová či minimální, od jara začíná postupně stoupat a největší je v létě, kdy právě jsou velmi kontrastní barvy v krajině a teplota tak lépe roste. Jak bubliny stoupají, tak se ochlazují a to do doby, než dosáhnou teploty rosného bodu = kondenzace a vznik oblaku. (postup zkrácen a co nejvíce zjednodušen)


Použití: tabulka hodnot teploty vzduchu z atlasu oblaků

MA 13.10.2011 13:59

Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.12 sekund 2,003,359 návštěv