29.01.2023 07:26
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Měření počasí - domácí

Nejpřesnější měření je stále samozřejmě jen a jen profesionální. Například stanice Praha - Klementinum, která se zabývá především měřením teploty od roku 1775, přesnost měření a cennost těchto historických dat je velká a každým rokem nejen že stoupá, ale také se historie stále prodlužuje a zvětšuje se bohatost údajů, které jsou důležité i pro prognózy počasí v dnešní době.

Domácí měření - amatérské přístroje, moderní dnešní meteostanice

> Teplota vzduchu (ve °C nejčastěji nebo ve °F)

Měřit teplotu je vhodné pro věrohodné údaje ve 2m nad zemí, dostatečně daleko od vytápěných prostor tak, aby při sněžení se na čidle či na teploměru bez drátu nehromadil sníh. Čidlo nesmí být vystaveno vůbec slunečnímu svitu, jinak budou údaje značně zkresleny. Teplota je jedno ze základních meteorologických prvků, které se v domácím či amatérském měření objevují. Většinou se v dnešní době ale jedná o digitální meteostanice, které dokáží již zaznamenávat i údaje o maximální a minimální teplotě či vytvářet grafy.

> Vlhkost vzduchu (relativní v %)

Měřit vlhkost vzduchu co se týče amatérského pozorování počasí lze klasickým vlhkoměrem, ale i čidlem, které je spojeno většinou s čidlem na měření teploty vzduchu v základní výbavě i prosté základní meteostanice či teploměru. Umístění takového čidla, ať už drátového či bezdrátového by mělo být v místech, kam nedopadají srážky - tzn. někde pod střechou. Ani na čidlo vlhkosti vzduchu (bývá většinou s teplotním čidlem u digitálních teploměrů či stanice) nesmí svítit Slunce.

> Srážky (v mm nejčastěji nebo v inch a to na m3)

Srážky se měří srážkoměrem nebo sněhometrem. Přístroj musí být umístěn na volném místě, kde nemá déšť/sníh žádnou překážku. Musí dopadat do nádoby. Neměl by být tedy tento přístroj umístěn blízko zdí, střech a jiných objektů či překážek pro dopad vody či sněhu do nádoby. Srážkoměrem je dnes vybavena řada stanic na lepší alespoň poloprofesionální úrovni pro amatérské měření. Čidlo u nádobky měřící množství srážek vysílá stejně tak jako čidlo teplotní či vlhkostní údaje na nějaký panel - monitor, tedy meteostaniční monitor, kde se údaje zobrazují či shromažďují.

> Vítr (v m/s, km/h nejčastěji)

Směr a rychlost větru. Čidlo, tedy anemometr, má dnes každá lepší meteostanice. Směrová růžice ukazuje směr větru a lopatky měří rychlost větru. Tento přístroj by měl být také umístěn ve volném prostranství, kde nejsou zdi ani žádné jiné překážky jako třeba stromy. Ovlivnilo by to totiž měření rychlosti a velmi výrazně směru větru. Nejideálnější je připevnit tento přístroj nahoru na středu domu, relevantní údaje získáte, když se Vám podaří umístit tento přístroj mimo výše jmenované překážky a do přibližné výšky 10m na zemí.

> Tlak vzduchu (v hPa, mb nejčastěji)

Klasické barometry, různé komplety na kterých je vedle teploty a vlhkosti vzduchu i barometr pro venkovní i vnitřní použití a nebo meteostanice, které mají vždy měření tlaku zabudováno. Podle toho také většina z nich (pokud nemají připojení k internetu) vyhodnocuje údaje o tlaku a předpovídá dle nich počasí na nejbližší hodiny. Barometr na meteostanici musí být nastaven na nadmořskou výšku (přesně = větší přesnost měření tlaku pro danou lokalitu) a jinak může být umístěn kamkoliv, většinou ale do vnitřních prostor domu.

Domácí meteostanice jsou dnes již velmi vybavené a vymožené, dokáží tedy nejen měřit všechny výše uvedené prvky, ale také vytvářet grafy, přenášet data do PC programů a zobrazovat statistiky v PC, přenášet data na internet - nejnovější stanice a nebo z internetu zobrazovat předpověď počasí. Dnes si vyberete ze širokého výběru meteostanic určitě i Vy, pokud nějakou vyhlížíte nebo až vyhlížet budete. Pokud Vám stačí teploměr, vlhkoměr a barometr - základní stanice, nebo budete chtít měřit i srážky a vítr či budete chtít stanici propojit s PC a připojit na internet a tím pádem posílat data na internet - poohlédněte se po nejmodernějších stanicích, výběr není malý.

V případě dotazů poradí i s tímto tým Meteo Aktualit, nezapomeňte, že nás tu máte!

MA 18.4.2012 20:16

Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 2
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.16 sekund 1,833,669 návštěv