29.01.2023 07:26
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Extrémní počasí: Amerika a Evropa
Evropa
Jaké extrémní situace panují v Evropě nejčastěji. I z hlediska ČR by platilo, že nejvíce rozšířené jsou povodně, vlny veder a s nimi spojené i sucho. To jsou dvě nejčastějí extrémní situace v počasí v Evropě. V létě se ale v souvislosti s vlnami veder taktéž objevují bouřky, které jsou silné a někdy se z hlediska Evropy dají nazvat přímo bouřemi. V bouřkách či bouřích silně a vydatně prší, fouká velmi silný vítr s nárazy, někdy padají kroupy. Silné větry občas trápí Evropu i v jiném období - vztaženo také k ČR, například zimní větry "Kyrill" a "Emma".

Co se týče zimního počasí, také dokáže být extrémní. Silné mrazy, přívaly sněhu a nebo nečekaný sníh v oblastech, kde to není tak běžné. I když v Evropě extréní počasí spojené se změnami klimatu již existuje dokonce miliony let, tak nyní se předpovídá, že extrémy nás budou potkávat stále častěji a v oblastech, kde daný extrém není tak známý.

Extrémy v ČR - Evropa (obrazové shrnutí nejčastějších extrémních situací)
PovodněSuchoBouřkySníh
Povodně, vlny veder s příchodem převážně suchého počasí. Po nich a nebo mezi vlnami veder vládnoucí bouřlivé počasí - místní, ale často silné bouřky. A v neposlední řadě přívaly sněhu či nečekaný sníh v Evropě - s posledním obrázkem lze spojit i další zimní jevy, jako silný mráz, náledí a ledovka, ledové jevy na tocích atp. Stejně tak jako vlny veder, dokáží do Evropy vtrhnout (lidově stéci ze severu Evropy) i silné mrazy. Občas tedy i silný vítr, jako pátý extrém, který můžeme spojit i s bouřkami.

Co se týče vln veder, tak ty nejsou nyní až tak časté a netrvají tak dlouho jako například v roce 2003 (plus sucho) a nebo v letech 2005, 2006 a 2007.

Mrazy a přívaly sněhu dominovaly v zimách 2005/06, 2009/10 zejména. To, jak se bude klima a s ním i počasí vyvíjet globálně dále v Evropě je velmi těžké odhadnout či předpovědět. Těžko se předpovídají klimatické charakteristiky na další měsíce, měsíc..... a ještě horší je odhad, jak bude vypadat počasí v létě či v zimě v dalších letech.

USA
Jaké jsou nejčastější extrémní projevy počasí ve Spojených státech, kde extrémní počasí sleduje a shromažďuje data NCDC, tedy Nationl climatic Data Center - v překladu Národní Klimatické Datové Centrum, to si povíme níže ve druhé části posledního tématu o extrémním počasí.

Jsou to hurikány (viz téma o hurikánech a jejich pozorování) známý je hurikán Hugo (1989) a dále mezi extrémy počasí v USA patří tornáda - viz taktéž specielní povídání o tornádech a jejich pozorování zde na blogu. (A postupně i na webu)
S tornády souvisejí i povodně, které přinesla například série tornád v povodí řeky Mississippi. Dalším extrémem je vedle povodní, podobně jako v Evropě, sucho. Sucho a sním i spojené horké vlny v jižních státech USA v 2002 způsobily velké ztráty v zemědělství a braly bohužel i životy.

Mezi extrémy počasí v USA patří i sněhové vichřice a mrazy, teplota například klesla na hoře Washington na -44°C. >> Ale co to je oproti absolutnímu světovému rekordu -89°C, který sice pochází z Antarktidy, ale jedná se o rekord v počasí zaznamenaný na Zemi. Viz předchozí téma teorie.

Jak dlouho extrémnost počasí trvá - prevence před příchodem extrémního počasí
Lidé se snaží přizpůsobit počasí, je to jejich jediné možné rozhodnutí - nic jiného jim nezbývá. Přizpůsobit se musejí i extrémnímu počasí, podle toho v jaké oblasti žijí. Někteří žijí v tropech, na horské vlny a požáry či na sucho a následné monzuny jsou zvyklí, někdo žije v horách a je zvyklí na mráz, hodně sněhu a kruté podmínky ze zcela opačného pohledu. Kdyby se mělo klima změnit, obě strany by se těžko přizpůsobovaly. Mají od narození již navyknutý organismus na dané klima. Počasí a jeho projevy mají vliv i na chování a reakce lidí. Před extrémním počasím je nutno najít úkryt, jakýkoliv, který zachání člověka před bouří, tornádem, povodní, lavinami. Vše může ze dne na den ztratit, ale hlavní je, aby zachránil sám sebe, svůj život před mocnou přírodou - živlem.
Konec tématu EXTRÉMNÍ POČASÍ (Bouřky a bouře, tornáda, hurikány, povodně a sesuvy půdy, sněhové bouře, sucho, pořáry a písečné bouře, rekordy v počasí, extrémy v Evropě a USA.)
Příště se můžete již těšit na první články z teorie Meteorologie!

/Použití: VOP Počasí/

MA 21.3.2012 14:53
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 2
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.18 sekund 1,833,670 návštěv