Intenzivnà bouÅ™ky s nebezpeÄnými doprovodnými jevy
BouÅ™ky s sebou mohou pÅ™inést i nebezpeÄné jevy a tÄ›mi jsou zvláštÄ›, vedle silné bleskové aktivity která je vÄ›tÅ¡inou pÅ™irozená, kroupy, silný vÃtr s nárazy a také pÅ™Ãvalové lijáky, které vedou ke vzniku tzv. bleskových povodnÃch, ale o tÄ›ch bude Å™eÄ specielnÄ› v samostatném tématu.
> Silný vÃtr se tvořà v bouÅ™kách téměř vždy. S bouÅ™kami vÃtr pÅ™echodnÄ› zesiluje zpravidla vždy. Velmi silný Äi extrémnà vÃtr s nárazy se ale neobjevuje tak Äasto. Za pÅ™ipomenutà stojà napÅ™Ãklad pás silných bouÅ™ek v létÄ› 2009. VÃtr je jednÃm z projevů bouÅ™ek, silný vÃtr s nárazy je už ale nebezpeÄným doprovodným jevem bouÅ™ek. V bouÅ™ce se může také ukázat tromba - ÄásteÄné tornádo, nedosahujÃcà zemÄ›. A nebo se může spustit pÅ™Ãmo tornádo, tedy vÄ›trný vÃtr. O tom až pÅ™Ãmo v tématu o tornádech.
> PÅ™Ãvalové lijáky jsou dalÅ¡Ãm projevem, a to nebezpeÄným, bouÅ™ek. Patřà také mezi nebezpeÄné doprovodné jevy bouÅ™ek. PÅ™Ãvalový déšť, po jehož výskytu se rozvodnà okamžitÄ› hlavnÄ› malé toky a potoky a zatopà jindy suchá mÃsta a také nÞe položená mÃsta, což jsou i garáže, sklepy a pÅ™i velmi silném pÅ™Ãvalovém deÅ¡ti i pÅ™Ãzemnà patra budov Äi domů, je prudký liják, pÅ™i nÄ›mž spadne i extrémnà množstvà vody na daném mÃstÄ› (a to i o malé rozloze) za vÄ›tÅ¡inou velmi krátký Äas. BouÅ™ky s pÅ™Ãvalovými deÅ¡ti ale trvaly i dlouho, vracely se a v nÄ›kterých lokalitách to vypadalo, že jsou bouÅ™kami snad zaÄarované. MluvÃme o jaru a poÄátku léta 2009.
Bleskové povodně - ilustrace
> Led v mracÃch, aneb krupobità - kroupy jsou velmi niÄivým projevem bouÅ™ek. Jak vzniká led v mracÃch a kdy zaÄnou kroupy vypadávat, na to se podÃváme nynÃ. Na radarových snÃmcÃch jsou to "bÃlá" mÃsta. Malé koupy mohou padat i pÅ™i odrazech tmavÄ› Äervené barvy, ale odrazivost 60dBZ - znaÄena bÃlou barvou, pÅ™i jejÃm výskytu jsou kroupy téměř jisté v dané lokalitÄ›, jedná se o velmi mÃstnà záležitost. To platà ovÅ¡em o bouÅ™kách celkovÄ›, kroupy jsou jeÅ¡tÄ› vÃce lokálnà záležitost než tÅ™eba silný vÃtr nebo bouÅ™ka celkovÄ›. Vyskytnou se jen v urÄitém mÃstÄ›.
Dejme si pÅ™Ãklad:
Máme obec A u ÄŒeských BudÄ›jovic a 2km vzdálenou obec B takté u ÄŒ.B. Směřuje od JZ silná bouÅ™ka s odrazivostà 56dBZ, vyskytuje se v jejÃm jádru silnÄ›jšà déšť, kourpy a silný vÃtr nikoliv. Blesková aktivita je mÃrná, v jádru silnÄ›jÅ¡Ã. Když bouÅ™kas postoupà do 4km vzdálené obce A u ÄŒ.B. (od mÃsta kde mÄ›la 56dBZ) má už 62.5dBZ a v jejÃm jádru jsou pozorovány kroupy a mÃrný déšť, vÃtr je silný, láme vÅ¡ak jen vÄ›tve a blesková aktivita je silná až velmi silná. Než ovÅ¡em bouÅ™ka doputuje do 2km vzdálené obce B od obce A, taktéž u ÄŒ.B. tak má již jen 58.5dBZ a kroupy v nà registrovány nejsou, silnÄ› prÅ¡Ã, blesková aktivita jen mÃrná. A dovedeme pÅ™Ãklad do úplného konce, kdy bouÅ™ka doputuje do 5km vzdálené obce C od obce B, kde bude mÃt bouÅ™ka jen 49dBz a blesková aktivita bude jen v jejÃm stÅ™edu jádra slabá, déšť slabý a vÃtr již žádný nebo taktéž slabý. Rozpad bouÅ™ky, může to ale být i naopak, nebo pÅ™ÃpadnÄ› v obci D může za napÅ™Ãklad dalÅ¡Ãch 8km nabrat na intenzitÄ›, tÅ™eba déšť a blesková aktivita. Záležà na typu bouÅ™ky, dennà dobÄ› a dalÅ¡Ãch hodnotách veliÄi na daném územÃ, kam postupuje.
Kroupy jsou niÄivé, nejen že poniÄà majetek a plodiny na polÃch, ale zranit mohou i lidstvo a zvěř. PÅ™i velké velikosti i vážnÄ›. VyvÃjà se vysoko v oblaku a rotujÃ, nabalujà stále vÃce ledových krystalků a tÃm pádem se zvÄ›tÅ¡ujÃ. Procházejà poté nÄ›kolikrát bouÅ™kovým mrakem. Poté vypadávajà z bouÅ™kového oblaku, také právÄ›, jak ukazuje i pÅ™Ãklad výše, vypadávajà jen krátce. Tzn. jen na Äásti urÄitého územÃ. Když máme mÄ›sto vÄ›tÅ¡Ã, mohou vypadávat jen, napÅ™Ãklad na jižnÃm okraji.
NejvÄ›tšà kroupa - 25 ledových vrstev, ledové kroupy o velikosti golfových mÃÄků mohou i zabÃjet.
Microburst - k jeho vývoji docházà pÅ™ibližnÄ› 5km nad zemÃ. Působà tam sestupné proudÄ›nà a když vzduch narazà na zemský povrch, tak se jaksi rozlije do stran a vznikne tak silný vÃtr. RozliÅ¡ujeme tzv microburst suchý - tj. bez srážek = srážky nedopadnou až na zem = virga viz pÅ™edchozà teorie. A nebo vlhký, kdy srážky dopadnou klasicky na zemský povrch.
Sněhové a ledové bouře
Objevujà se v zimnÃm obdobà v nÄ›kterých Äástech Evropy a severnà Ameriky. Tyto bouÅ™e komplikujà běžný život a pohyb ve mÄ›stech. Jedná se o pÅ™Ãvaly snÄ›hu Äi ledu v kombinaci se silným vÄ›trem a nÃzkou teplotou, která se pocitovÄ› kvůli silnému vÄ›tru jevà jeÅ¡tÄ› nižšÃ, než ve skuteÄnosti je. Dále se vyskytuje jev, kterému se Å™Ãká tzv. "bÃlá tma". Téměř nebo zcela nulová viditelnost.Pro dopravu je toto nejhoršà poÄasà - je zcela nemožná. Ledové bouÅ™e pak pÅ™inášejà ledovku, která se držà na vÅ¡ech možných pÅ™edmÄ›tech. Mrznoucà déšť pokryje vÅ¡e do ledu, taktéž velmi komplikuje běžný chod ve mÄ›stech a způsobuje kalamitnà situaci. Led se tvořà nejen na povrchu zemÄ› - chodnÃcÃch, silnicÃch, ale i na vÅ¡ech ostatnÃch pÅ™edmÄ›tech a také na rostlinách a vÄ›tvÃch stromů, které pak pod tÃhou ledu praskajÃ.
Kdy déšť zmrzne? - vysvětlenà také najdete v předchozà teorii o ledovce
Pokud dešťové kapky projdou studenou vrstvou u zemského povrchu, tak vzniká buÄ snÄ›hová krupice a nebo déšť obalà pÅ™edmÄ›ty a vÄ›tve stromů ledem. Pak-li že dešťové kapky zmrznou až po dopadu na zemský povrch - vzniká kluzká ledovka. Viz tedy také téma teorie srážek! Zimnà srážky.
/použitÃ: poÄasà velký obrazový průvodce/
MA 25.1.2012 18:29