29.01.2023 05:55
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Bouřky (1)
Kupovitá oblačnost - konvekce
Obecně co je bouřka - jedná se o elektricky aktivní oblak, zpravidla cumulonimbus, (viz poslední pokračování tématu oblačnost) který je velmi mohutný a jak již víme, nebo když se vrátíme do zmíněného tématu, tak zjistíme, že je to oblak přesahující hranice pater oblačnosti. Je to oblak mohutný, na pohled velmi pěkný a fotogenický. Za bouřkami a focením právě cumulonimbů, příchodu bouřek a průvodních jevů bouřky, popřípadě pak následků bouřek, vyjíždějí právě zájemci o tyto jevy - říká se jim pozorovatelé bouřek, od slova storm bouřka, tedy stormchaseři. Dáme Vám tipy na některé stránky právě těchto nadšenců do bouřek, lidově nazývaných lovci bouřek.


ODKAZY, PRO INSPIRACI
Stránky amatérských pozorovatelů bouřek, předpovědní stránky pro konvektivní jevy:
Stránka: bouřky.cz (ASS)
Tým pozorovatelů bouřek: Tornáda a bouře
Předpovědní amatérské stránky konvektivních jevů: SKYWARN a ESTOFEX
Blog: Mbourky

Existuje jich spousta, tyto jsou podle nás na bouřky přímo specialisté a skutečně je obsah těchto stránek velmi hodnotný. Je ale jasné, že tyto stránky mají vrchol návštěvnosti a prakticky celou návštěvnost jen v letním období, v období bouřek. První web je o týmu lovců bouřek, dva weby uprostřed jsou zaměřeny na amatérskou předpověď síly a výskytu bouřek v ČR a v Evropě a třetí je osobní blog na doméně in-počasí.eu, který sleduje bouřky v ČR a také vydává amatérské předpovědi a varování o jejich výskytu.


Bouřkový oblak cumulonimbus se vyvíjí z kupovitého oblaku cumulus. Oblak cumulus při vhodných podmínkách roste, nabývá a zvětšuje se. Pokud vrchní část oblaku cumulus odráží paprsky Slunce, tak oblak roste. Při růstu cumulu se oblak zvětšuje a může tedy dosáhnout rozměrů velkých až obrovských a přerůst v bouřkový cumulonimbus, vytvořit tedy bouřku. Blesky se mohou objevit už v samotném cumulu.

Opačný případ je ten, že cumulus propouští sluneční paprsky a postupně světlá, přestal již růst a rozpadá se.

2009

2009 - jedna z červnových bouřek (25.6.)

Vznik, život a rozpad bouřky - bouřkové buňky, vhodné podmínky pro tvorbu
Při přechodu studené fronty a nebo mimo frontu konvekcí vzniká oblak - kupovitý oblak, tedy cumulus. Vzduchová hmota stoupá, tzv. stoupavé proudy. Při nestabilitě vzduchu dochází i nadále ke stoupání teplého vzduchu a narůstání oblaku a to právě v případě vzniku bouřky až do stádia oblaku cumulonimbus - přeroste. Srážky se spustí, když oblak dosáhne tropopauzy a přestane již narůstat, naopak se naplníledovými krystaly. Studený vzduch pak začne klesat = projevuje se to blesky, intenzivními srážkami. Jakmile studený vzduch ochladí zemský povrch a již žádný teplý vzduch se v mraku nenachází, tak se cumulonimbus rozpadá. Fáze rozpadu, po níž zůstanou jen oblaka vysoká a střední, je ještě spojena částečně se srážkami, ale již bez bleskové aktivity, déšť slábne a nakonec ustane. Nemusí to být celý proces, může se proces totiž opět obnovit a opět se může začít vytvářet další bouřková buňka, pokud jsou k tomu stále vhodné podmínky, tedy dostatečně teplý vzduch. Proto se bouřky nejčastěji tvoří přes den, maximálně ještě večer. Někdy ovšem doznívají i zpočátku noci, když jsou výborné podmínky a přechází studená fronta, bouřit může i v noci, ale s mnohem slabší intenzitou než by tomu bylo přes den. Jen zřídka se bouřka objeví brzo ráno, ráno či dopoledne. To musejí být podmínky extra dobré.

Průvodní jevy bouřek, které zde vyjmenujeme najdete ve slovníčku pojmů z meteorologie, který chystáme: squall line, shelf cloud, wall cloud, downburst, húlava a další, které vysvětlíme ve slovníčku, který bude jistě přehlednější než hledat pojmy v různých tématech, která jsou obsáhlá.

Vznik bouřky záleží na spoustě faktorů, které se jen málo kdy sejdou na vhodných hodnotách pro vznik, vývoj a trvání bouřky. Lovci bouřek právě bedlivě sledují předpovědi těchto veličin. Předpovědi těchto veličin najdete v různých předpovědních modelech.

TIP: V sekci odkazy/předpovědní modely na naší stránce najdete modely, které předpovědíají hodnoty pro veličiny, které značí například pravděpodobnost výskytu bouřek, jejich sílu či trvání.

Důležité pro vznik, trvání a intenzitu bouřek nejsou jen veličiny jako je teplota, vlhkost vzduchu, rosný bod, ale i další jako jsou CIN, CAPE, Helicita, střih větru další. Toto jsou ty základní, které je potřeba sledovat - lépe řečeno jejich předpověď.

Jak se chovat, když nás překvapí bouřka ve volné krajině?

Rozhodně nepanikařit, že nás zasáhne blesk a neutíkat či neujíždět na kole. Také ale neutíkat se schovat po strom, plechové střechy a v blízkosti stožárů se také nezdržovat, zmoknout je totiž lepší, než zvýšit nebezpečí zásahu bleskem. Rozhodně jít dále od vodních ploch a toků, v automobilech není také dobré se zdržovat.

2010

17.7.2010 - významný bouřkový den

Co rozhodně nedělat při bouřce ve volné krajině:
  • nechodit pod stožáry vysokého napÄ›tí, pod stromy
  • nezdržovat se v okolí vodních ploch a vodních zdrojů
  • neschovávat se do stodol ani do automobilů
  • neschovávat se pod plechové stÅ™echy či jiné stÅ™ech s kovovou a plechovou konstrukcí
  • nejezdit na kole, nebÄ›hat
Co udělat při bouřce ve volné krajině pro bezpečné přečkání:
  • jít na vyvýšené místo, ne moc, ale na místo, které nemůže zatopit voda
  • schovat se v bezpečném stavení, bez kovu, plechu a bez stožárů a stromů v okolí, nejlépe do stavení vybaveného hromosvodem
  • pokud nic není blízko, skrčit se
  • dále sklonit hlavu mezi kolena
  • a pak už jen čekat až bouÅ™ka pÅ™ejde, poté lze bezpečnÄ› odjet či odejít
2009
2009 - následek bouřky s vichrem z 23.7.
Je to samozřejmě nepříjemné být vystaven lijáku a křižujícím se bleskům v okolí, větru a nebezpečí přilétnutí nějakých předmětů z dáli a navíc když je tma, ale je to jediná možnost, jak bezpečně přečkat bouřku ve volné přírodě, kde není možnost úkrytu, který by byl bezpečný. Určitě nechodit pod střechu s kovovou konstrukcí, když je možnost přečkat bouřku takto.

2011

2011 - protrhávání oblačnosti a odchod bouřkového oblaku po intenzivní bouřce 6.6.

V dalších dílech tématu teorie bouřek se budeme bavit například o blescích a extrémních projevech bouřek.

/použití informace: počasí, cesty za poznáním/

MA 11.1.2012 15:25
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.17 sekund 1,833,568 návštěv