27.01.2023 01:44
Navigace
· Domů
· ÄŒlánky
· Odkazy
· Novinky
· Srážky
· Výstrahy
· YoWindow
· Videogalerie
· Stav blesků
· Diskuzní fórum
· Webové kamery
· Kontaktujte nás
· Galerie fotek
· Vyhledávání
· Aktuální teplota v ÄŒR
· Detekce blesků NÄ›mecko
· Pec pod Sněžkou online
· Aktuální teplota na Sněžce
Poslední články
· Výhled z 23.7.2017
· Teplotní rozdí...
· Bude teplo, občas...
· Rekordy 30.6.2012
· ÄŒervenec bude tep...
Radary ČHMÚ

MSG animace
Posledni foto
Anketa
Zatím nejsou žádné ankety.
Hodnocení webu
Celkové hodnocení webu:


26 členové hodnotili.
57 členové nehodnotili.

Pro hodnocení webu musíte být přihlášeni

Meteoročenka 2011
Celý průběh počasí v roce 2011, dnes již uplynulém. Jednak zhodnocení počasí v jednotlivých měsících s údaji z naší meteostanice (průměrné hodnoty, rekordy a vše v jednom) a také vypíchnutí nejdůležitějších situací v počasí - extrémů popř. chcete-li význačností jako jsou silné deště a povodně, naoak sucho, větry, silné bouřky a další něčím zajímavé dění.

V kostce: Vzpomínáte na povodně z tání sněhu uprostřed zimy 2010/11, tedy v lednu 2011 a na ledové jevy na řekách? To bude první význačnost, kterou připomeneme. Dále to je zas nedostatek sněhu na konci zimy, což má spojitost s oteplením uprostřed zimního období. Chladné počasí na jaře a v počátku léta - povodně v červenci 2011 - trochu nezvyklé. Čím bylo počasí nezvyklé na konci léta? Právě tím, že chtělo dohnat léto, poslední srpnový týden přinesl tropy a i něco navíc - teploty i nad 33°C. Sucho vládlo pak na některých místech právě již od konce léta, po clý podzim bylo srážek málo. Velmi zajímavá a docela zvláštní situace byla v listopadu 2011 - což je nedávno, dlouhotrvající inverze - tlaková výše a počasí bez srážek. Čím nám dosti zajímavý rok 2011 v počasí končí? Velmi teplotně nadprůměrným prosincem.

>>> A nyní podrobně....

Průběh počasí v roce 2011 - měsíc po měsíci

> Leden
Zimní počasí přes nový rok vydrželo jen v Čechách, jinde již sníh roztál. Teplejší počasí na Moravě vládlo již od vánočních svátků. Výraznější oteplení přišlo společně se srážkami. Ledové jevy na řekách v Čechách dělaly problémy zpočátku měsíce, poté se ledy hnuly a sledovaly se toky opět bedlivě, protože se mohly tvořit ledové beriéry. Poté se ale řeky z důvodů stále tajícího sněhu i z okolí Šumavy a Českého Lesa rozvodnily a zejména povodí Berounky a Sázavy či Ohře zaznamenávalo 3.SPA a místní rozlévání toků do krajiny či do rekreačních oblastní, ojediněle i do obytných domů. To bylo tání sněhu 2011.

Video: Ledové kry na Berounce v pohybu - po odtátí největší masy ledu:
Průměrná denní teplota: 3,61°C
Průměrná noční teplota: -1,98°C
Průměrné srážky: 1,33mm
Celkové srážky 41,5mm

> Únor
V únoru 2011 přineslo počasí již minimum zimy. Na horách většina sněhu odtála také v lednu a sněhu byl nedostatek. Teploty sahaly vysoko, objevovala se i teplotní inverze a kouřmo či mlhavo, v některých částech ČR i smogová situace. Před koncem února nás ještě překvapily mrazy, ale během pár dnů se stačilo opět oteplit na 8°C. Bylo tedy celkem hodně proměnlivo.
Led - únor
Průměrná denní teplota: 3,29°C
Průměrná noční teplota: -3,3°C
Průměrné srážky: 0,21mm
Celkové srážky: 6mm

> Březen
Žádné jarní tání, jen doroztávaly zbytky sněhu z horských poloh. V březnu již teploty stoupaly nad 15°C, koncem měsíce i na 18,5°C. Takže bylo spíše teplo a jaro začalo v plné síle. Nedostatek sněhu ale způsobil místní trochu i nedostatek vláhy, půda se nenasytila vodou ze sněhu ani ve středních polohách. Sice nebyly již povodně, ale koncem měsíce, kdy déle výrazněji nepršelo, bylo i suššeji. Jednalo se o období od 19.3.2011 až do počátku dubna, kdy už teploty byly přímo rekordní.
První květy, pilný hmyz
Průměrná denní teplota: 11,14°C
Průměrná noční teplota: 0,82°C
Průměrné srážky: 0,87mm
Celkové srážky: 27mm

> Duben
Počátek měsíce rekordní, až 26°C. Padaly rekordy v Praze, Plzni a na dalších stanicích, bylo poměrně sucho. Teplé počasí s malými přestávkami vládlo po celý měsíc, srážek spadlo málo. objevily se první jarní slabé bouřky.
bohaté květy třešní
Průměrná denní teplota: 19,48°C
Průměrná noční teplota: 6,39°C
Průměrné srážky: 0,68mm
Celkové srážky: 20,5mm

> Květen
Ten již přinesl i silnější bouřky, teploty spíše do 25°C. Srážek se také příliš neobjevilo, teploty občas dosáhly i hodnot kolem 28°C. Srážky tedy byly většinou z bouřek, které se neobjevovaly na tolika místech, takže to byla stále místní záležitost. Nedostatek vláhy z jarního tání sněhu byl stále patrný.
Přeháňky
Průměrná denní teplota: 22,23°C
Průměrná noční teplota: 9,37°C
Průměrné srážky: 1,87mm
Celkové srážky: 56mm

> ÄŒerven
Teploty už sluníčko dohnalo ke 30°C, ale často zchladila vzduch nějaká bouřka. Teploty se stále střídaly a žádné tropy nepřišly. Ani žádná stálost počasí, slunečno nevydrželo dlouho. I vydatnější srážky se objevily, nicméně lokální - z bouřek.
Duhy při přeháňkách
Silnější bouřka 6.6.2011 v Praze - video:

Průměrná denní teplota: 24,38°C
Průměrná noční teplota: 12,81°C
Průměrné srážky: 5,96mm
Celkové srážky: 179mm

> ÄŒervenec
Nevyšel, tak jako obvykle, tak jak si ho většina milovníků léta představuje, byl chladný a o mnoho více deštivý než třeba jarní měsíce. O vláhu tedy nebylo nouze, ale stálost počasí hodně chyběla. Hlavně v po 16. červenci, kdy se objevuje sušší a pravé letní počasí, přišlo chladno a deštivo. Vydatné srážky zvedaly hladiny řek od 20. do 23.7.2011 a přišly menší povodně. Spadlo i velké množství srážek za 24h, nejvíce na SV Čech v povodí Orlice - extrémní srážky a na S Čech se také zvedly řeky v povodí Labe či Jizery. Chladné počasí s častými dešti pokračovalo i na konci měsíce, již ale bez povodní.
PovodnÄ›
Průměrná denní teplota: 22,79°C
Průměrná noční teplota: 13,76°C
Průměrné srážky: 9,32mm
Celkové srážky: 289mm

> Srpen
Stále proměnlivo, i silné bouřky. Teploty vystoupila na nebo nadletní hodnotu 25°C a poté hned přišla nějaká studená fronta s deštěm či i zpočátku s bouřkami. Teploty nad 25°C vystupovaly jen občas a tropy žádné. Až teprve v závěru srpna přišlo slunečné stálé počasí s tropickými teplotami od 20 do 35°C a to od 22. srpna. Za studenu frontou tropy skončily a závěr srpna přinesl 20°C, ale slunečno. To byl nezvyklý vrchol léta 2011.
Krásy oblohy
Průměrná denní teplota: 25,47°C
Průměrná noční teplota: 15,1°C
Průměrné srážky: 2,41mm
Celkové srážky: 75mm

> Září
Teploty až do 28°C zpočátku, poté opět nějaké deště, ale povodně se neobjevily. Poté vládlo klasické většinou slunečné až polojasné zářijové počasí. Pršelo spíše méně, poslední slabé bouřky se na některých místech ČR ještě "loučily". Koncem měsíce začalo krásné "babí léto" jak má být - náhrada za léto 2011...?
Sucho
Průměrná denní teplota: 23,1°C
Průměrná noční teplota: 11,75°C
Průměrné srážky: 0,9mm
Celkové srážky: 27mm

> Říjen
Zpočátku i letní teploty a "babí léto 2011" pokračující z konce září. Letos se trefilo přesně do období, ve které má vládnout. A bylo překrásné. Taková náhrada za převážně chladné a oblačné léto s deštěm. Během měsíce se teploty ale už snížily na pravé podzimní hodnoty, ráno klesaly i blízko k 0°C, přišly četné přízemní mrazíky při vyjasnění. Také nastalo bodobí mlh, ranních a dopoledních, postupně místy v nížinách i celodenních. Přidala se i nízká oblčnost a srážky ustaly, maximálně jen mrholilo a od 27.10.2011 nepršelo téměř vůbec.

Západy podzimní
Průměrná denní teplota: 13,91°C
Průměrná noční teplota: 6,63°C
Průměrné srážky: 0,45mm
Celkové srážky: 14mm

> Listopad
Měsíc inverze nad ČR. Stálost počasí, která chyběla v létě 2011 se vrátila ještě v listopadu, kdy ale působení tlakové výše přineslo teplotní inverzi a slunečno po celý měsíc do hor, do nížin jen výjimečně. Mlhy a nízká oblačnost přímo vládly, mrholení nebo tzv. "průmyslové" sněžení, to bylo počasí v nížinách. Teploty byly nízké, občas i velmi nízké. Když bylo slunečno vystoupily třeba nad 15°C, to se ale nestávalo často. Tato situace trvala po celý měsíc. Ranní mrazy byly díky oblačnosti či mlze ojedinělé a vody v řekách ubývalo, nejen v ČR. Sucho nevládlo přímo, jen povrchově co se týče půdy - prakticky žádný sluneční svit a nízké teploty, vysychání vláhy z půdy tedy bylo minimální. Tato situace vládla až nezvykle dlouho.
Barvy podzimu

Průměrná denní teplota: 7,05°C
Průměrná noční teplota: 2,21°C
Průměrné srážky: 0,023mm
Celkové srážky 0,7mm

> Prosinec
Změna počasí na frontální, ale velmi teplé. Zima do nížin stále a stále nezavítala a již letos nezavítá. Na horách vládla zima po celý měsíc, občas se tam ale také více oteplí. Nicméně sníh tam leží, ale jeho výška je nízká, vládne technický sníh a kvalita se mění, většinou je špatná či velmi špatná. Až doposud vládne velmi teplotně nadprůměrné počasí s častými srážkami vydatnějšími na horách v podobě většinou sněhové. Tlaková níže "Joachim" přinesla i silnou vichřici, do hor orkán a to kolem 16. prosince 2011. Vánoce byly vnížinách na blátě, bylo 5 až 10°C od 24. do 26.12.2011 a Silvestr byl v nížinách zřejmě na blátě, maximálně na "poprašku", který v krátkém chladném období stačil napadnout.
Jen hory
PS: platí jen pro horské oblasti - prosinec 2011 (foto 2007)
Průměrná denní teplota: 7,06°C
Průměrná noční teplota: 2,29°C
Průměrné srážky: 0,33mm
Celkové srážky: 10,3mm

PRŮMĚRNÁ DENNÍ TEPLOTA ZA ROK 2011: 15.26°C
PRŮMĚRNÁ NOČNÍ TEPLOTA ZA ROK 2011: 6.32°C
PRŮMĚRNÉ SRÁŽKY ZA ROK 2011: 2,02mm
CELKOVÉ SRÁŽKY ZA ROK 2011: 746mm
(Podrobnější statistiky při vyhodnocení roku 2011 specielně - doplňujeme roky 2005-2010)


Extrémy, význačnosti počasí roku 2011 v kostce

  1. Prosincové tání sněhu a následné povodně, před tím problémy s ledem,
  2. Po výrazném odtávání sněhu v lednu již na jaře nebylo příliš sněhu ani na horách,
  3. Jaro přišlo hodně brzo, padaly teplotní rekordy - letní dny se objevily již před koncem března,
  4. Poté se spíše oteplování zbrzdilo a teploty přes 30°C v červnu moc nešly, přibylo bouřek,
  5. Červenec přinesl chladné počasí, téměř žádné léto a také menší povodně,
  6. Srpen nic dohnat nehodlal, ale na léto přišlo poslední týde v měsíci, teploty stoupaly k 35°C a odstartovalo sušší období - hlavně na JV a V ČR byl již náskok,
  7. Sušší bylo i září, ale přineslo nám ke konci krásné slunné "babí léto",
  8. Říjen přinesl více mlh i mrznoucích,
  9. V listopadu byla jen inverze, mlhy a smog - celý měsíc trvalo suché a stabilní počasí,
  10. Prosinec byl extrémně teplý, zima přišla pozdě - ale jen do hor, v polovině přišel i orkán "Joachim" a na hory přinesla ona níže více sněhu.
Tým MA - meteoročenka 2011
MA 9.1.2012 14:25
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1
· Členové on-line: 0


· Registrovaní členové: 83
· Nejnovější člen: dako77
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.
Návštěvnost
TOPlist
Vygenerované za: 0.12 sekund 1,833,154 návštěv