#1
BouÅ™ková oblaÄnost cumulonimbus /Cb/ je jednak velice mohutná a tÃm pádem krásná vertikálnà oblaÄnost, kterou nelze zaÅ™adit do tzv. pater oblaků v klasifikaci oblaků (vysoký, stÅ™ednÃ, nÃzký oblak) a to proto, že dosahuje velkých výšek a pÅ™esahuje tak vÃce pater oblaÄnost. Padat z nÄ›ho mohou, pÅ™i pÅ™Ãzivých podmÃnkách, kromÄ› létánà blesků i kroupy, velké množstvà vody (pÅ™Ãvaly vody a následné bleskové povodnÄ›) a také vedle toho, že dokáže krajinu zahalit svou mohutnostà a nasycenostà (voda, srážky) do tmy, také se pÅ™i bouÅ™kách zpravidla zvedá vÃtr, mnohdy i silný.
Húlava, Supercela, Multicela, Downburst, Shelf cloud - pro mnohé velmi známé a vyhledávané jevy, které se v souvislosti s bouÅ™kovou oblaÄnostà a bouÅ™kami celkovÄ› vyskytujà - bouÅ™ky se mohou formovat i do tzv. linie (squall line) bouÅ™ek, pÅ™Ãkladem je 23. Äervenec roku 2009 - ale existuje vÃce situacÃ, kdy se tyto lajny bouÅ™ek tvoÅ™ily, byÅ¥ tÅ™eba ménÄ› rozsáhlé.
Co vÃte o "cébéÄkách" a nebo na co se chcete zeptat? Máte své vlastnà snÃmky této oblaÄnosti? Pokud ano, sem s nimi, do tohoto tématu, které je jistÄ› pro milovnÃky bouÅ™ek jako stvoÅ™ené.
Cb nad Prahou 6.6.2011
BouÅ™ka v dálce, PolabÃ, Äerven 2009
Zdar lovenà přejà Meteo Aktuality.