Klimatologie - úvod
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 06.06.2012 14:43
Klimatologie zkoumá odchylky především teplotní odchylky od dlouhodobých normálů a lze ji přiřadit tedy především k dlouhodobým předpovědím, o kterých byla řeč v minulé kapitole meteorologie v sezónních předpovědích. Klima nejsou ale jen teploty, ale celkově podnebí v určité oblasti, které právě zkoumá klimatologie.

Dříve byly klimatické pásy klasifikovány - děleny podle výšky Slunce nad obzorem a to na vyprahlé, mírné a studené polární pásmo. Na počátku 20. století byla vytvořena nová klasifikace, tedy rozdělení pásů podle měsíční teploty a úhrnu srážek a odpovídají tak tedy rozšíření druhů rostlin na Zemi. Země má několik základních klimatických pásů, které jsou všeobecně známy (alespoň většina z nich určitě) a podnebí se v nich zásadně liší. Klima závisí tedy v každém z těchto níže vyjmenovaných pásů na zeměpisné šířce, nadmořské výšce, jak jsou vzdáleny od horských pásem či oceánů a ovlivňuje je také koloběh vody v přírodě, viz také naše první témata teorie. 

Klasifikace klimatických (podnebných) pásů
Rozeznáváme tyto klimatické, někdy nazývané také podnebné pásy: polární, vysokohorské, pobřežní, středozemní, mírné, severní mírné, semiaridní, aridní, subtropické a tropické.
Určitě zásadně se od ostatních liší klimatické pásy na pólech, vyznačující se stálou zimou od pásů s tropy a poté tyto dva základní typy pásem se zas liší od "našeho" mírného pásma.
>> Pásy polární
Odlišení najdeme tedy oproti polárním pásům v pásech, kde vládne pouštní podnebí či podnebí s nízkou zakrslou vegetací či žádnou vegetací a živočichové jen ti, co jsou přizpůsobeni tomuto klimatu.
>> Pásy aridní, semiaridní a vysokohorské či (pobřežní)
Naopak pásy s bohatou vegetací a přírodou celkově se od těchto výše jmenovaných typů opět velmi liší.
>> Pásy tropické, subtropické
Připodobnit lze k oblasti s malými výkyvy teplot a počasí v průběhu roku, které se od ostatních také liší.
>> Pásy mírné, severní mírné
Zcela jiný typ podnebí představují pásy kolem moří a oceánů, lze připodobnit ale k typu s nízkou vegetací, nicméně není tak suché.
>> Pásy pobřežní
V dalších dílech teorie klimatu si povíme více o každém z těchto typů pásů, začneme námi známým mírným pásem a u každého si vždy povíme jaké je tam přibližné rozložení srážek za rok, jaký je tam roční průběh teplot, jaké rostlinstvo a živočišstvo tam můžeme nejčastěji najít a které oblasti mají to dané podnebné pásmo či pokud má dané pásmo nějaké zajímavosti či extrém, tak ty budou taktéž na závěr uvedeny.
Nyní krátce:
ARIDNÍ PÁSMO - suché pásmo s velkými změnami teplot v sezóně a žádná či minimální vegetace - pouštní pásmo.
TROPICKÉ PÁSMO - vysoké teploty, hodně srážek = tím pádem nepřeberné množství živočichů a druhů rostlin, bohatá příroda.
POLÁRNÍ PÁSMO - extrémně nízké teploty, málo slunečního svitu, dlouhé zimy, živočichové pouze přizpůsobeni tomuto klimatu, žádná vegetace, jen sníh a led.
MÍRNÉ PÁSMO - pravidelné střídání 4 ročních období, postupné změny teplot.
POBŘEŽNÍ PÁSMO - teplota relativně stálá, vegetace zakrslá.
Věříme, že bude teorie klimatu a poté i jeho změny neméně zajímavá, jako byla teorie meteorologie a počasí.
/Použití: VOP Počasí/

MA 6.6.2012 14:43