Radary a družice 1
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 23.05.2012 14:26
Pro sledování pohybu oblačnosti používá meteorologie družice. Podle pohybu oblačnosti a jejího typu, který družice rozeznávají se meteorologové řídí při monitoringu aktuálního stavu počasí na daném území a sestavují na základě těchto pozorování předpovědi na dalších maximálně několik hodin dopředu. Jedná se o krátkodobé předpovědi na základě aktuálního stavu počasí. Neméně důležitou činnost plní radary, které snímají vypadávající srážky z oblačnosti nad daným územím. Jsou velmi cenné pro lokalizaci srážek a jejich intenzitu případně typ srážek. (Jaké typy srážek v meteorologii rozlišujeme se případně dozvíte po přečtení témat o teorii srážek zde v sekci teorie)
Snímek z družice MSGView
Snímek z družice MSGView - rozlišuje vysokou oblačnost a oblačnost nižších pater
Zdroj: ČHMÚ

Také dle snímků z radarů, které je možné různě animovat a zjistit, společně s dalšími podklady o aktuálním stavu počasí a těmi jsou oblačnost z družic) a rychlost či směr větru, jakým směrem a rychlostí se daný oblačný systém se srážkami pohybuje a sledovat je možné právě změny chování takového systému. Na základě těchto i velmi přesných informací se sestavuje také předpověď na dalších několik hodin, tedy velmi krátkodobá a krátkodobá.

Detekovat bouřku a možné projevy v ní je dnes možné
Díky radarům, (v ČR Skalky a Brdy) které poskytují data pro ČR a zachycují srážky na území ČR a částečně i mimo území ČR - kousek za hranicemi v našich sousedních státech - tam je ale zas možné použít pro sledování vývoje oblačnosti a srážek jiné radary patřičných zemí či radary specielní pro například západní a část střední Evropy. Pak je možné sledovat vývoj situace v počasí v zahraničí a meteorologové vědí, co se blíží či neblíží do ČR.

Lze detekovat i bouřka, která se pozná na základě odrazů a také bleskových výbojů. To už se dostáváme k detekování bleskových výbojů, což jsou další cenná data hlavně pro meteorology. O tom níže. Bouřka mže mít i nebezpečné projevy a zda je skutečně má, to lze na základě radarových snímků odhadnout. Bouřky jsou nevyzpytatelné a mění svoji podobu, projevy a mohou rychle zaniknout, stejně tak také vzniknout zas na jiném místě.K tomu je důležité sledovat radarové případně družicové snímky, ale i tak není možné právě chování bouřky předpovědět na nějaké delší časové období.
Srážky, radar RADView
Obrázek z radaru, zdroj: ČHMÚ

>> Seznam odkazů dostupných radarových a družicových snímků i veřejnosti naleznete: zde.

Nutné je dodat, že ke sledování počasí slouží i různé webové kamery. Své kamery provozuje ČHMÚ, pokud tedy radar a detekce blesků zobrazují bouřku nad Plzní, je možné pomocí dvou kamer ČHMÚ se podívat, jak to přímo na místě vypadá. Kamery snímají většinou zemský povrch i část oblohy nebo větší část oblohy a méně zemského povrchu.

> Seznam webových kamer dle krajů v ČR naleznete: zde. (kamer je dnes v ČR opravdu hodně, takže pokud se nechystáte sledovat bouřku či jinou situaci hodně lokální, která nemá velký rozsah a vyskytuje se v okolí malých vesnic a ve volné krajině, bohužel ji budete muset sledovat jen na radarovém a bleskodetekčním snímku.)

Detekce blesků pomocí detektorů výbojů
Detekování blesků patří dnes k již přirozené činnosti, ČHMÚ má vedle sítě CZ rad a MSGView ještě také detekční síť blesků CELDNView. Ta zachycuje bleskové výboje v ČR, ale i v přilehlých oblastech za hranicemi ČR, z toho se provádí také suma blesků a to celková a na území ČR.

>> Seznam odkazů na detekce blesků dostupné veřejnosti naleznete: zde.

Více o tom, jak funguje radar, družice či detekce se dovíte v druhé části tohoto tématu radarové a družicové meteorologie.
MA 23.5.2012 14:26