Synoptické mapy
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 16.05.2012 19:59
Téma navazuje na pÅ™edpovÄ›di poÄasÃ, ale nenà to ÄistÄ› problematika pÅ™edpovÄ›dÃ, znà synoptické mapy a jejich ÄtenÃ, sestavovánÃ. PorozumÄ›t synoptickým mapám, pro běžného ÄlovÄ›ka jakýmsi pomyslným ÄmáranicÃm, je důležité a také to může být zajÃmavé. Pokud nynà máte synoptickou mapu (viz pÅ™Ãklady v Älánku) za jakousi Ämáranici, kde jsou znaÄky, Äáry Äi pÃsmena a různé symboly a rádi byste vÄ›dÄ›ly alespoň co mapa Å™Ãká a naznaÄuje v základnÃm režimu, urÄitÄ› Vám pomůže toto teoretické téma.
Synoptická mapa - zakreslenà rozloženà tlakových útvarů, tedy tlakových výšÃ, nÞÃ, výběžků, hÅ™ebenů tlakové výše, dále typů a polohy front k danému termÃnu, popÅ™ÃpadÄ› zakreslenà oblaÄnosti a srážek do map. Tyto mapy se použÃvajà v aktuálnÃm poÄasà a jsou důležitým podkladem pro pÅ™edpovÄ›Ä poÄasÃ.
Synoptické mapy se objevujà i v pÅ™edpovÄ›dÃch poÄasÃ, napÅ™Ãklad v TV relacÃch. Jsou to mapy zjednoduÅ¡ené pro lepÅ¡Ã pochopenà široké veÅ™ejnosti. PoÄasà z map se také pÅ™evádà do Å™eÄi symbolů a jednoduchý map, které jsou pro veÅ™ejnost snadno pochopitelné, synoptické mapy zjednoduÅ¡ené již ménÄ›, ale dÃky komentáři meteorologa v TV relaci o poÄasà lze i tak situaci na mapách dobÅ™e porozumÄ›t.
Tyto mapy jsou velmi důležité, jak je již Å™eÄeno výše, tak poskytujà pÅ™ehled o chovánà poÄasà aktuálnÄ› a nebo jsou sestavovány jako pÅ™edpovÄ›dnà mapy. Jedná se o výsledky pozorovánà a měřenà poÄasà provádÄ›né po celém svÄ›tÄ› ve stejném Äase, tzv. celosvÄ›tovém Äase UTC - pÅ™evodnà "vzorec" je jednoduchý. (Tento Äas najdeme u vÅ¡ech synoptických map a výstupů z modelů)
Čas UTC=+1h SEČ a +2h SELČ
PÅ™ehled mezinárodnÃch symbolů - zdroj: VOP PoÄasÃ
A nynÃ, jak se znázorňujà jednotlivé tavy poÄasà a veliÄiny:
Každý projev poÄasà má svůj mezinárodnà znak - viz obrázek výše
> Druhy srážek a projevy poÄasÃ
Majà své znaky, které jsou na mapách aÅ¥ už synoptických tak pÅ™edpovÄ›dnÃch Äi meteorologických pÅ™evedených do Å™eÄi lépe pochopitelné pro veÅ™ejnost. Déšť se znaÄà jinak (teÄkou) jež mrholenà (Äárka) a kouÅ™mo (dvÄ› vodorovné Äáry) se znaÄà jinak než mlha. (tÅ™i vodorovné Äáry) Poté závisà také na intenzitÄ› a charakteru srážek. (Za pÅ™ipomenutà urÄitÄ› bude stát teorie srážek, ve které je vysvÄ›tleno co je charakter srážky jaké jsou druhy srážek atd.)
> Pokrytà oblohy oblaÄnostÃ
Symboly koleÄka s výplnà (na osminy nebo desetiny) znaÄà kolik je Äi bude oblaÄnosti. V pÅ™iloženém obrázku mezinárodnÃch symbolů jsou vÅ¡echny znaky se stupnicà na desetiny. V poÄasà existuje i osminová stupnice.
- Jasno (znaÄà 0/8 nebo jen 1/8 pokrytà oblohy)
- Skoro jasno a malá oblaÄnost (znaÄà jen 2/8 nebo 3/8 pokrytà oblohy)
- Polojasno (znaÄÃ 4/8 pokrytÃ, tedy polovinu)
- OblaÄno (znaÄÃ 5 a 6/8 pokrytÃ)
- Skoro zataženo (znaÄà 7/8 pokrytÃ)
- Zataženo (znaÄà 8/8 pokrytÃ)
Desetinové stupnice je od jasna 0/8 pÅ™es 1/10 pokrytÃ, 2 a 3/10, 4/10 poté 5/10 polojasno, 6/10, dále 7 a 8/10, 9/10 pokrytà skoro zataženo a poté už zataženo, tedy úplné pokrytà oblohy.
PouÄka - pokud je obloha celá pokrytá oblaÄnostà a prosvÃtá skrz ni Slunce (oblaÄnost vysoká, stÅ™ednà altostratovitá - viz teorie oblaků) tak nenà klasifikována obloha jako skoro zatažená , ale jako zcela zatažená, tedy napÅ™. 8/8 Äi 10/10 pokrytà oblaÄnostÃ, protože Slunce prosvÃtá skrz, tedy pÅ™es oblaÄnost nikoliv dÃrou v oblaÄnosti, to by bylo pak napÅ™Ãklad 7/8 pokrytÃ, tedy skoro zataženo.
> Druhy oblaÄnosti
Každý oblak má také svou znaÄku na synoptických mapách, viz pÅ™ehled. ZnaÄky jsou rozdÄ›leny podle výšky oblaÄnosti a to na nÃzkou, stÅ™ednà a vysokou oblaÄnost.
> VÃtr
Pokud je na mapÄ› nakresleno v daném mÃstÄ› dvoudÃlné koleÄko, znaÄà to bezvÄ›tÅ™Ã. Čára pak znaÄà vÃce slabý Äi velmi slabý, Äára s malou Äárkou v levé Äásti Äáry znaÄà slabý vÃtr, mÃrný pak delÅ¡Ã Äára v levé Äásti vodorovné Äáry, silnÄ›jÅ¡Ã pak velká a malá Äára, dvÄ› velké Äáry silný vÃtr a vichÅ™ici znaÄà vyplnÄ›ný trojúhelnÃk v levé Äásti u konce vodorovné Äáry atd.
> Druhy front, tlakové útvary
Teplá fronta se znaÄà Äervenou barvou jako Äára, tedy rozhranÃ. Na této Äáře jsou půlkruhy. To je znaÄka pro teplou frontu, vidÄ›t ji můžete na synoptických mapách. Studená fronta se znaÄà tmavÄ› modÅ™e a má Å¡piÄky, tzv. trojúhelnÃÄky vycházejÃcà z Äáry fronty. Okluznà fronta je znaÄena barvou růžovou, jako spojenà teplé a studené fronty má půlkruhy i trojúhelnÃÄky. Záležà ale na tom, zda máme ale synoptickou mapu barevnou Äi ÄernobÃlou, kde se barevnÄ› nic nerozliÅ¡uje.
Tlaková nÞe se zaÄÃná Äeských mapách velkým pÃsmenem "N" stÅ™ed nÞe je popsán minimálnÃm tlakem, napÅ™. 960hPa a okolo nà jsou izobary podle hodnot tlaku vzduchu - když jsou hustÄ› kladeny, znaÄà to vyrovnávánà tlaku vzduchu mezi tlakovou výšà a v ten okamžik se rozfoukává vÃtr na daném územÃ. Tlaková výše se na Äeských mapách znaÄà "V" a stÅ™ed výše je popsán nejvyÅ¡Å¡Ãm tlakem, napÅ™. 1030hPa.
Zdroj: Wetterpatte.de, archiv
Na této mapÄ› vidÃte nÞi "Emma" a rozhranà vyznaÄená frontami, tedy Äárami
MA 16.5.2012 19:59