Synoptické mapy
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 16.05.2012 19:59
Téma navazuje na předpovědi počasí, ale není to čistě problematika předpovědí, zní synoptické mapy a jejich čtení, sestavování. Porozumět synoptickým mapám, pro běžného člověka jakýmsi pomyslným čmáranicím, je důležité a také to může být zajímavé. Pokud nyní máte synoptickou mapu (viz příklady v článku) za jakousi čmáranici, kde jsou značky, čáry či písmena a různé symboly a rádi byste věděly alespoň co mapa říká a naznačuje v základním režimu, určitě Vám pomůže toto teoretické téma.

Synoptická mapa - zakreslení rozložení tlakových útvarů, tedy tlakových výší, níží, výběžků, hřebenů tlakové výše, dále typů a polohy front k danému termínu, popřípadě zakreslení oblačnosti a srážek do map. Tyto mapy se používají v aktuálním počasí a jsou důležitým podkladem pro předpověď počasí.

Synoptické mapy se objevují i v předpovědích počasí, například v TV relacích. Jsou to mapy zjednodušené pro lepší pochopení široké veřejnosti. Počasí z map se také převádí do řeči symbolů a jednoduchý map, které jsou pro veřejnost snadno pochopitelné, synoptické mapy zjednodušené již méně, ale díky komentáři meteorologa v TV relaci o počasí lze i tak situaci na mapách dobře porozumět.

Tyto mapy jsou velmi důležité, jak je již řečeno výše, tak poskytují přehled o chování počasí aktuálně a nebo jsou sestavovány jako předpovědní mapy. Jedná se o výsledky pozorování a měření počasí prováděné po celém světě ve stejném čase, tzv. celosvětovém čase UTC - převodní "vzorec" je jednoduchý. (Tento čas najdeme u všech synoptických map a výstupů z modelů)
Čas UTC=+1h SEČ a +2h SELČ
Mezinárodní symboly
Přehled mezinárodních symbolů - zdroj: VOP Počasí


A nyní, jak se znázorňují jednotlivé tavy počasí a veličiny
:

Každý projev počasí má svůj mezinárodní znak - viz obrázek výše
> Druhy srážek a projevy počasí
Mají své znaky, které jsou na mapách ať už synoptických tak předpovědních či meteorologických převedených do řeči lépe pochopitelné pro veřejnost. Déšť se značí jinak (tečkou) jež mrholení (čárka) a kouřmo (dvě vodorovné čáry) se značí jinak než mlha. (tři vodorovné čáry) Poté závisí také na intenzitě a charakteru srážek. (Za připomenutí určitě bude stát teorie srážek, ve které je vysvětleno co je charakter srážky jaké jsou druhy srážek atd.)

> Pokrytí oblohy oblačností
Symboly kolečka s výplní (na osminy nebo desetiny) značí kolik je či bude oblačnosti. V přiloženém obrázku mezinárodních symbolů jsou všechny znaky se stupnicí na desetiny. V počasí existuje i osminová stupnice.
Desetinové stupnice je od jasna 0/8 přes 1/10 pokrytí, 2 a 3/10, 4/10 poté 5/10 polojasno, 6/10, dále 7 a 8/10, 9/10 pokrytí skoro zataženo a poté už zataženo, tedy úplné pokrytí oblohy.

Poučka - pokud je obloha celá pokrytá oblačností a prosvítá skrz ni Slunce (oblačnost vysoká, střední altostratovitá - viz teorie oblaků) tak není klasifikována obloha jako skoro zatažená , ale jako zcela zatažená, tedy např. 8/8 či 10/10 pokrytí oblačností, protože Slunce prosvítá skrz, tedy přes oblačnost nikoliv dírou v oblačnosti, to by bylo pak například 7/8 pokrytí, tedy skoro zataženo.

> Druhy oblačnosti
Každý oblak má také svou značku na synoptických mapách, viz přehled. Značky jsou rozděleny podle výšky oblačnosti a to na nízkou, střední a vysokou oblačnost.

> Vítr
Pokud je na mapě nakresleno v daném místě dvoudílné kolečko, značí to bezvětří. Čára pak značí více slabý či velmi slabý, čára s malou čárkou v levé části čáry značí slabý vítr, mírný pak delší čára v levé části vodorovné čáry, silnější pak velká a malá čára, dvě velké čáry silný vítr a vichřici značí vyplněný trojúhelník v levé části u konce vodorovné čáry atd.

> Druhy front, tlakové útvary
Teplá fronta se značí červenou barvou jako čára, tedy rozhraní. Na této čáře jsou půlkruhy. To je značka pro teplou frontu, vidět ji můžete na synoptických mapách. Studená fronta se značí tmavě modře a má špičky, tzv. trojúhelníčky vycházející z čáry fronty. Okluzní fronta je značena barvou růžovou, jako spojení teplé a studené fronty má půlkruhy i trojúhelníčky. Záleží ale na tom, zda máme ale synoptickou mapu barevnou či černobílou, kde se barevně nic nerozlišuje.

Tlaková níže se začíná českých mapách velkým písmenem "N" střed níže je popsán minimálním tlakem, např. 960hPa a okolo ní jsou izobary podle hodnot tlaku vzduchu - když jsou hustě kladeny, značí to vyrovnávání tlaku vzduchu mezi tlakovou výší a v ten okamžik se rozfoukává vítr na daném území. Tlaková výše se na českých mapách značí "V" a střed výše je popsán nejvyšším tlakem, např. 1030hPa.

Anglicky na mapách se značí níže písmenem "T" a výše "H" jako high.

Předpovědní modely různých mají různé synoptické mapy - najdete je zde: Předpovědní modely a nebo přímo zde: Meteomodely.cz - synoptické přízemní mapy.

Synomapa 1
Zdroj: Wetterpatte.de, archiv
Na této mapě vidíte níži "Emma" a rozhraní vyznačená frontami, tedy čárami

MA 16.5.2012 19:59