Tornáda (1)
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 01.02.2012 16:39
Letos se objevilo tornádo, které bylo spojeno s bouřkou a nebylo zrovna slabé u Pardubic - jistě vzpomínáte. Odkaz na články pro připomenutí: idnes.cz, aktuáně.cz. Záběry, u kterých jen těžko uvěříme, že jsou z ČR. Ale je tomu tak.

V sekci témat tornáda se dovíme jak vznikají tornáda, co je to tromba a tornádo, kde a kde se vyksytly nejničivější tornáda na světě, jaká je stupnice síly tornád a kde se vyskytuje nejvíce tornád, jak poznáme sílu takové bouře a co jsou to víry - větrné víry.

Úvod do teorie tornád nám vysvětlí nejprve, co to tornádo je, jaký je rozdíl mezi tornádem a trombou a jak tornádo vzniká:

Sílu tornád klasifikuje Fujitova stupnice síly tornád - obrázek. Má šest stupňů, počínaje stupněm F0, konče stupněm F5.
Superceální bouře je silnou bouří a ta obsahuje rotační výstupný proud, zvaný mezocyklona. Pokud jsou příznivé podmínky, tak tento proud se prodlouží až k zemi a pak se mluví o tornádu. Do té doby se jedná jen o trombu. Podobně jako bouřky, bývají i tornáda doprovázena silným větrem nebo kroupami. Škody jsou pak obrovské, zvláště při tornádech stupňů F4 a F5.

Fujitova stupnice síly tornád:
Vznik tornáda
Chobot vystupující z bouřkového oblaku - klasické tornádo, lépe řečeno nejprve tromba. Uvnitř chobotu tornáda je velice nízký tlak vzduchu, ten vyvolává kondenzaci vodní páry, díky které se stává viditelnější. Tímto chobotem jsou natahovány i různé předměty ze zemského povrchu, pokud chobot dosáhne země. Jeho barva se tak může měnit.
Vodní sloupec
Je obvykle slabší než tornádo a většinou je k vidní nad vodní hladinou, tedy hlavně nad oceánem oceánem a nemusí být nutně svázán se supercelou.
Zajímavost - deset nejničivějších tornád na světě:
/použití: počasí velký obrazový průvodce/
MA 1.2.2012 16:39