Bouřky (2) - blesky a typy blesků
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 18.01.2012 16:00
Po prvním dílu teorie bouřek máme základní znalost, co je to bouřka, jaký je život bouřkového oblaku od vývoje ze stádia cumulu až po rozpad a také víme, jak přečkat bouřku ve volné přírodě.

Nyní se dostáváme k projevům bouřek a toto téma bude věnováno bleskům, jak je bouřka daleko a také možnostem, kam může blesk uhodit či lépe řečeno mezi čím může být blesková aktivita.

Co je to vlastně blesk - jsou to klasické elektrické výboje, stejně tak jako ke srážkám v bouřkovém oblaku dochází i k bleskovým výbojům, když je oblak dostatečně vyvinutý. To už víme ze základů teorie bouřek. Blesk je tedy světelný projev bouřky, a víme z fyziky že se světlo šíří rychleji než zvuk, proto blesky jsou vidět jako první, než je pak slyšet dunění hromu, což není nic jiného než zvuková podoba blesku.

>>> v tomto tématu si povíme jak zjistíme vzdálenost bouřky od místa, kde pozorujeme, kde se nacházíme.
Pokud blesk uhodí do země, je to mnohem větší zvukový efekt než když blesky jen tak křižují mezi oblaky. Nejen silnější rána kterou hrom (blesk) vydá, nám napoví jak daleko je bouřka, ale dá se to přesněji spočítat.

Jak je bouřka daleko?
Místo pozorování dejme tomu Praha - východ. Vidíme blesk, tak počítáme sekundy. V okamžiku, kdy uslyšíme hrom, přestaneme počítat a dospějeme k nějakému číslu. Jen málokdy to bývá jednička, dvojka a podobná nízká čísla. To znamená, že by bouřka byla v místě pozorování. Dejme tomu, že napočítáme do 25. Číslo, ke kterému dospějeme vydělíme číslem 3 a výsledek se rovná počtu kilometrů, kolik je od nás bouřka vzdálena. V našem případě to je 8.3km. Bouřka není daleko, ale ani ne blízko, abychom se nestačily "klidit z místa do bezpečí. Důležitá je ale rychlost postupu a směr postupu bouřky, toto vše sledují práve lovci bouřek, kteří jsou opravdu vybaveni, aby stačili udělat dokumentaci a ještě včera z místa odjet do bezpečí. Bouřky jsou nevyspytatlné a mohou měnit svůj postup, tvar a rychlost postupu.

Ilustrace

Za tmy vidíme blesky na velkou vzdálenost, kdy hrom třeba ani není vůbec slyšet = bouřka je velmi daleko, ale je třeba počítat s jejím příchodem, nicméně "je ještě čas".

Typy blesků
Blesk uhodí do země jen v menšině případů, kdyby každý uhodil do země, vypadalo by to po sezóně bouřek velmi děsivě a bouřky by byly mnohem ničivější. Některé bouřky přinášejí skutečně kromě vydatných srážek, silného větru také velmi pěknou světelnou show, jinými slovy mnoho blesků o velmi vysoké teplotě. (až 30 000°C)

Blesky spojují záporně nabité oblasti a oblasti nabité kladně - pravidlo z fyziky o přitahování opačně nabitých pólů.

Detekce blesků - suma blesků a kde se blesky vyskytují. Kde bouří můžeme tedy volně sledovat pomocí následujících aplikací na těchto stránkách: (detekce blesků i na našem webu z různých zemí Evropy v sekci odkazy)

Detekce ČHMÚ - ČR
Blitzortung.org - Evropa
Počet blesků - ČR (pod mapkou s detekcí)

Vznik blesku
Kladný náboj se nachází v horní části bouřkového oblaku, záporný ve spodní části. V tomto případě získá země kladný náboj. Tímto vytvořené elektrické pole narůstá, do doby než vzduch pozbyde vlastnosti izolantu a tolik eletronů pak vystřelí ze záporně nabité spodní části oblaku. Jedná se o neviditelnou jiskru, ta se pohybuje směrem k zemskému povrchu a jakmile mu přiblíží, tak přitáhne kladný náboj, který má právě země. Jiskry se spojí a tvoří tzv. kanál. Podél tohoto kanálu stoupá silný proud kladného náboje zpět nahoru ze zemského povrchu a tento výboj vytváří tu světelnou stopu, známou pod pojmem blesk.

Poměrně složitý způsob vzniku blesku, než dojde k jeho skutečnému vzniku. To je důkazem, že se vše děje velmi rychle. Popsáno je to v tomto odstavci doufejme co možná nejsnadněji k pochopení.

/použití: počasí, cesty za poznáním/

MA 18.1.2012 16:00