Tlaková níže (2) - studená fronta
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 23.11.2011 15:00
Studená fronta přináší rozdílné počasí v zimě a v létě. Jedná se o opak teplé fronty, tedy ustupuje teplý vzduch a nastupuje chladný.

V létě přináší studená fronta ochlazení, která jsou i výrazná a to z tropických teplot na hodnoty kolem 20°C nebo i nižší a jsou doprovázena srážkami v podobně přeháněk a bouřek nebo i deště. Bouřky na studené frontě mohou být silné a to i v prostoru před frontou, kde mají výborné podmínky pro tvorbu tzv. předfrontální bouřky. Na studené frontě mohou být uspořádány i do tzv. linie bouřek. Mohou se objevovat i ničivé bouřky a bouře s kroupami a dalšími nebezpečnými jevy. Dále na frontě bývá po někdy velmi pomalém ustávání bouřkové aktivity přechod k dešti a to i trvalému dešti. Postupně přechod k přeháňkám, které jsou první den velmi časté. Druhý den je za frontou přeháněk méně, oblačnost je sice velká, ale již proměnlivější. Další den jsou přeháňky ojediněle a pak se můžeme dočkat i protrhávání oblačnosti, ale záleží jak se vyvíjí dále synoptická situace a útvary tlaku vzduchu, takže se hned druhý den za frontou může "přihnat" další. Pokud se oblačnost rychle protrhává, tak tomu tak často pak bývá, že nevydrží protrhaná déle.

V zimě pak přináší samozřejmě také ochlazení a to výrazné, v souvislosti s teplotami to pak jsou srážky smíšené, sněhové, sněhová krupice v klasickém SZ proudění a ochlazování. Nebo také trvalé a vydatné sněžení. I v zimě se na frontě mohou objevit (nebo i v prostoru v silném proudění za frontou) slabé bouřky a to sněhové nebo s krupkami či deštěm. Dále rozdělení na dva druhy SF (studené fronty) a souvislost s obdobím.

Dva druhy studené fronty:
Tzv. studená fronta prvního a druhého druhu. První druh se jeví jako teplá fronta naopak, často přináší trvalé srážky a také vydatné. Poté se koná klasický přechod k přeháňkám. Přecházejí přes ČR hlavně v zimě. Častější je ve střední Evropě studená fronta druhého druhu, přecházející hlavně od jara do podzimu. Na čele se objevují četné bouřky (hl. v létě) či linie bouřek. Bouřky jsou také pro tento druh SF typické, v letním období sahají bouřková oblaka až do výšky 10km.
Cb
Hradby, cimbuří.... kupovitá a bouřková oblačnost

Hlavní oblačnost na SF v létě: Cb, Ns, Sc
Hlavní oblačnost na SF v zimě: St, Sc, Ns

Tromba - chobot připomínající tornádo, ale nedosahující země se spouští z oblaku Cb, u nás už se také několikrát objevila, ale není k vidění zas tak často.
(více o jevech spjatých s bouřkami v samostatném tématu bouřky)

/použití: Atlas oblaků/

MA 23.11.2011 14:59