Studená fronta pÅ™inášà rozdÃlné poÄasà v zimÄ› a v létÄ›. Jedná se o opak teplé fronty, tedy ustupuje teplý vzduch a nastupuje chladný.
V zimÄ› pak pÅ™inášà samozÅ™ejmÄ› také ochlazenà a to výrazné, v souvislosti s teplotami to pak jsou srážky smÃÅ¡ené, snÄ›hové, snÄ›hová krupice v klasickém SZ proudÄ›nà a ochlazovánÃ. Nebo také trvalé a vydatné sněženÃ. I v zimÄ› se na frontÄ› mohou objevit (nebo i v prostoru v silném proudÄ›nà za frontou) slabé bouÅ™ky a to snÄ›hové nebo s krupkami Äi deÅ¡tÄ›m. Dále rozdÄ›lenà na dva druhy SF (studené fronty) a souvislost s obdobÃm.
Dva druhy studené fronty:
Tzv. studená fronta prvnÃho a druhého druhu. Prvnà druh se jevà jako teplá fronta naopak, Äasto pÅ™inášà trvalé srážky a také vydatné. Poté se koná klasický pÅ™echod k pÅ™eháňkám. PÅ™echázejà pÅ™es ÄŒR hlavnÄ› v zimÄ›. ÄŒastÄ›jšà je ve stÅ™ednà EvropÄ› studená fronta druhého druhu, pÅ™echázejÃcà hlavnÄ› od jara do podzimu. Na Äele se objevujà Äetné bouÅ™ky (hl. v létÄ›) Äi linie bouÅ™ek. BouÅ™ky jsou také pro tento druh SF typické, v letnÃm obdobà sahajà bouÅ™ková oblaka až do výšky 10km.
Hradby, cimbuÅ™Ã.... kupovitá a bouÅ™ková oblaÄnost
Hlavnà oblaÄnost na SF v létÄ›: Cb, Ns, Sc
Hlavnà oblaÄnost na SF v zimÄ›: St, Sc, Ns
Tromba - chobot pÅ™ipomÃnajÃcà tornádo, ale nedosahujÃcà zemÄ› se spouÅ¡tà z oblaku Cb, u nás už se také nÄ›kolikrát objevila, ale nenà k vidÄ›nà zas tak Äasto.
(vÃce o jevech spjatých s bouÅ™kami v samostatném tématu bouÅ™ky)
/použitÃ: Atlas oblaků/MA 23.11.2011 14:59