V tomto tématu se budeme zabývat frontou TEPLOU. Jak již bylo vysvÄ›tleno minule v kostce, tak teplá fronta je rozhranà mezi ustupujÃcÃm studeným vzduchem a nastupujÃcÃm teplý vzduchem. Jinými jednoduššÃmi slovy pÅ™inášà teplý vzduch, tudÃÅ¡ oteplovánÃ. Teplé fronty nejsou tak Äasté, ÄastÄ›jšà jsou fronty studené v ÄŒR. Poslednà teplá fronta pÅ™eÅ¡la pÅ™es naÅ¡e územà v noci na pondÄ›là a v pondÄ›là 10. Å™Ãjna 2011 a to po dlouhé dobÄ›. PodÃváme se tedy jaká oblaÄnost a srážky se vyskytujà na teplé frontÄ›. (druhy srážek budou vysvÄ›tleny podrobnÄ›ji pozdÄ›ji)
Fronta teplá je tedy rozhranà mezi ustupujÃcÃm studeným vzduchem (odbornÄ›ji vzduchovou hmotou) a nastupujÃcÃm teplým vzduchem. Teplá fronta pÅ™inášà spoleÄnÄ› s vrstevnatou oblaÄnostÃ, která pokrývá oblohu, trvalé srážky, které mohou být i vydatné. V létÄ› nejsou ty teplé fronty už vůbec tak Äasté než v zimÄ›. Kdy pÅ™iášejà vpád teplého vzduchu a citelné oteplenà i po trvalých mrazech napÅ™Ãklad - tedy oblevy a zpoÄátku po silných mrazech i ledovku, protože se oteplà ve vyššÃch vrstvách atmosféry a padajà srážky dešťové, ty pak na promrzlém zemském povrchu namrzajà a to je pak velmi nebezpeÄná zimnà situace - roztátý snÃh také tvořà náledà nebo zmarky a to pokud se v noci ochlazuje pod bod mrazu opÄ›t. (jako že se tak v zimÄ› dÄ›je Äasto, že alespoň v noci mrzne)
Popis pÅ™Ãchodu a pÅ™echodu fronty: Nejprve uvidÃme pÅ™ibývánà oblaÄnosti vysoké, tzv. cirrovité, ta jeÅ¡tÄ› srážky nepÅ™inášÃ. Srážky pÅ™inášà až pÅ™Ãchod stÅ™ednÃch oblaků a to hlavnÄ› altostratus, pÅ™ibývá i altocumulus. Mohutná vrstevnatá oblaÄnost, která pÅ™inášà srážky na této frontÄ› je nimbostratus a altostratus. Objevit se může i stratus a stratocumulus jako nÃzká oblaÄnost, ze které také vypadávajà srážky trvalé.
MA 16.11.2011 15:01