Výhled počasí podle současných pranostik
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 04.11.2011 10:30
Listopad začal, dny ubíhají. Podíváme se jak se dá odhadnout chování počasí v dalších měsících podle současných pranostik. Velmi očekáván a sledován je příchod zimního počasí, resp. předpověď zimního počasí, aby se mohl každý dobře připravit, Ať už milovník zimy z jakéhokoliv důvodu nebo běžný občan, kterému nevadí ani které období vládne či nakonec i každý, kdo zimu nemusí a když má sněžit či mrznout, je raději doma nebo co nejlépe vybaven daný den či dny venku nějak "přeběhnout".

Současné pranostiky mluví samozřejmě o chování počasí celkově, co z toho může vyjít a co již víme, to si nyní rozeberme:

Zajímavá je pranostika: "Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá"

Tato pranostika říká docela jasně, že když bude listí dlouho na stromech držet, tak pak přijde tuhá zima. Otázkou však zůstává, co je tím "dlouho" myšleno. Listopad je měsíc, kdy by mělo listí padat. Záleží tedy na tom, jak dlouho to bude trvat. Čím déle, tím je šance větší, že bude zima tuhá.

Letos zatím nemůžeme jednoznačně určit, ale listí samozřejmě padá, ale někde je i více než polovina ještě na stromech, záleží také na typu stromu. Také na místě, kde se nacházíme v ČR.

"Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři"

Dosti výstižná pranostika, která nám říká, že když v listopadu uvidíme nové krtince třeba i na svých zahradách, tak budou Vánoce teplé. S tím, že budou létat komáři je to samozřejmě nadsazené.

Listopad teprve začíná, ale alespoň v některých lokalitách je krtinců hodně. Je tomu tak ale z října, zda nové přibývají a jak moc, to zjistíme v těchto dnech.

"Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima"

Další pranostika o tuhé zimě. Opět se opírá o listí, tedy když bude dlouho zelené a bude tedy douho opadávat. Ale to enznamená, že může nasněžit až třeba v půlce listopadu, může to být i o hodně dříve.

Vzpomeňme na rok 2009, který je právě vyplněním této pranostiky klasickým příkladem. Sněžilo v říjnu 2009, konkrétně 14.-16.10.2009, hlavně na východě ČR nasněžilo na zelené listí a vznikla tak mnohem větší kalamita, než vzniká běžně v zimě, kdy jsou stormy a keře holé bez listů. Jaká byla zima 2009/2010? Velmi dobrá a zvláště i v nížinách bohatá na sníh a i mráz.

"Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí"

Pranostika výstižná a zajímavá. Není třeba nějakého vysvětlování, spíše si řekněme, jak to vypadá či spíše nevypadá letos.

Letos je a podle předpovědi i bude listopad většinou zatažený a mlhavý, oblačnost nás bude provázet hlavně v nížinách často. Na horách však lze spolehlivě určit, zda tomu tak je nebo není. A když se objeví nějaká skulinka v oblačnosti, tak to bude možné určit i v nížinách.

"Když začátkem listopadu sněží, pak mívá sníh výšku věží"

Pranostika také zajímavá a předpovídající zimu. Sníh v počátku listopadu je tedy jednoduše řečeno pak náznakem příchodu bohaté zimy na sníh.

Počátek listopadu bude v ČR teplotně nadprůměrný a bez srážek, když tak jen s mrholením, ale se sněžením rozhodně ne. Tato pranostika tedy nepřinese sněhu v zimě hodně, ale uvidíme, zda se vyplní.

Zimní cesta


"Pokud stromy v listopadu kvetou, sahá zima až k létu"

Pěkná pranostika, která nám říká, že když vysoké listopadové teploty přimějou stromy kvést, tak potom se zima protáhne až k létu. Obrazně řečeno, bude zkrátka trvat dlouho.

Letošní listopad bude teplotně nadprůměrný, takže tato šance tu je.

"V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody"

Tato pranostika nám zas říká, že když bude listopad srážkově nadprůměrný či bude i hodně sněžit, tak příští rok bude malá úroda v zemědělství. To je docela jasné, protože pak v zimě bude srážek méně a přijdou třeba holomrazy, takto se to dá vysvětlit.

Letos bude listopad srážkově podprůměrný, takže podle pranostiky nám neúroda příští rok nehrozí.


Vidíme, že pranostiky jsou zajímavé. Ty známé či nejznámnější jsme zde popsaly a přirovnaly k aktuálnímu stavu počasí či k předpovědi na listopad. Realita v počasí pak ukáže zda daná pranostika vyjde tak či opačně a nakonec stejně budeme muset počkat na to, co příroda a počasí přichystá. Nemusí vyjít ani jedna pranostika.

Proto připravujeme tyto články do sekce zajímavosti, pro nějaké zajímavé počtení do dlouhých podzimních či zimních večerů.

MA 4.11.2011 10:34