ONLINE: Velmi silné bouřky a konec tropického počasí 20.-21.6.2012
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 20.06.2012 17:10
Souhrn situace a ukončení sledování: Intenzivní bouřky včera a v noci na dnešek postupovaly od JZ postupně k SV napříč téměř celou republikou, vyskytlo se velké množství blesků, (celkem do dnešních 11h zaznamenala detekce CELDN 37 866 blesků) na některých místech se bouřky "vyřádily" skutečně hodně, někde se jednalo o mírné bouřky, tedy klasické letní bouřky a někde spadlo v bouřkách jen zanedbatelné množství srážek. Intenzivní bouřky byly tedy velmi lokální. V odpoledních bouřkách spadlo hodně srážek na SV Čech v Orlických horách a ve večerních pak zejména na JZ v okolí Plzeňska, Českobudějovicka a Táborska, odkud bouřky směřovaly do ČR. Nejvíce blesků bylo v ČR zaznamenáno od 22hodin zhruba do půnoci, poté blesků ubývalo.

>> Vydáme specielní shrnující článek v sekci článků "Bouřky".

Srážky za 24 v Povodí Vltavy: Vodice 69.4mm, Plzeň-Bolevec 66.2, Dolní Dvořiště 62.6mm, Liblín 57.6mm =nejvydatnější srážky. (extrémní za 24h)

21.6.2012 0:30
Bouřky se přesouvají k severu a severovýchodu. Nejsou již příliš intenzivní, ale na území ČR je i tak velké množství blesků. Souhrnné info dopoledne.

23:20
V Praze začíná již bouřit a mírně prší. Srážky neustávají ani na Plzeňsku, bouří již i na Vysočině.

21:55
Na JZ a jihu Čech už lítají blesky, silně prší - píšete nám na FCB zeď. Nyní uděláme krátký výpis informací, které nám píšete na zeď, jak u Vás již bouřky řádí:

> V Českých Budějovicích je vyloženě "bouřka jako kráva", píše milan Hyka Míňa.
> To, že v Českých Budějovicích "to lítá pěkně" máme potvrzeno i od Petra Krátkého.
> V Prachaticích je "totální masakr" píše Luk jum Jab.
> Mimo ČR: Z Jižního Bavorska píše paní Dorotka Zdenka Foryouva, že je u nich "velká bouřka, velká průtrž mračen, tolik vody prý dlouho nepamatuje".
> Že se v Č.B. krásně blýská, máme potvrzeno ještě několikrát.

21:10
Aktualizována byla naše zde na webu nová předpověď bouřek, zde na webu ji najdete pod tímto URL: http://meteo.hys.cz/viewpage.php?page_id=39 - v menu najdete přímo odkaz vlevo dole jako poslední. (* Zatím poslední, web se mění a tato karta se během června a léta přemístí)

20:00
Prognózu co se týče bouřek na období 20.6.2012 22h až 21.6.2012 10h vydáme během následujících dvou hodin. Zatím zůstává bouřková oblačnost frontální vlny v Rakousku a částečně v Německu, celkově k 19:30h zachycuje síť CELDN 8 342 blesků, v ČR je to přibližně přes 65 blesků za minutu.

18:30
Od JZ budou v dalších hodinách bouřky zesilovat, z Německa a částečně Rakouska se blíží poměrně dost bohatá bouřková oblačnost a s ní je spojeno velké množství blesků.

17:05
Bouří na Třebíčsku, v okolí Chocně, Poličky a na Hlinecku. To jsou předfrontální bouřky v ČR aktuálně. 

A nyní aktuální nejvyšší teploty z nedávného měření: Strážnice 33.9°C, Sudoměřice 33.6°C, Val.Meziříčí 32.9°C, Karviná 32.6°C, Brno-Žabovřesky 32.3°C. Na české jižní části ČR, jsou teploty po odpoledních bouřkách nižší, v Č.Krumlově je například necelých 19°C. V polabských Doksanech je ještě necelých 32°C.

16:00 Vstoupila v platnost výstraha ČHMÚ na silné bouřky. Více se o výstraze dozvíte v novince níže, přímý odkaz na ni je zde: Výstraha 20.6.2012. A také se objevily lokální silné bouřky na jihu Čech, v Pardubickém a částečně i v Královehradeckém kraji, kde mohou padat ojediněle i kroupy.

Podnětem sledování je očekávaná intenzivní bouřková činnost a upřesnění výstrahy ČHMÚ. Vlnící se studená fronta spojená s tlakovou níží přejde směrem k východu během noci přes naše území. Do sledování zahrneme průběh počasí i před přechodem fronty, tzv. předfrontální bouřky a také vysoké teploty, zejména na Moravě.

Doplněny budou odkazy na stránky, které se mohou v průběhu extrémního počasí hodit. (Kliknutí na "Přečíst vše")

Zdroje dat: radar.bouřky.cz, ČHMÚ, meteo.Amut.net, www.pvl.cz, naše Facebookovská zeď aneb informace od Vás (dopníme)

MA 20.6.2012 16:55 OFFLINE (ukončeno souhrnem 21.6.2011 v 11:20)
Novinka
Odkazy na stránky, které se mohou hodit při extrémním počasí:
> Vysoké teploty
> Bouřky
> Předpovědi počasí a všeobecně