Téma týdne: Pokažení počasí na víkend - tradice nebo náhody
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 21.05.2012 16:37

Určitě si říkáte (lze se s tím setkat i na různých diskuzích na internetu a kdo ví, možná i v klasické komunikaci mezi lidmi) ano víkend, zas se počasí pokazí, ochladí se a začne pršet, přitom bylo celý pracovní týden přímo nádherně. Naštěstí to není pravidlo, ale pravdou je, že se tak děje často. Jakoby počasí vědělo, že hodně lidí má v sobotu a v neděli volno a hodlá si volno užívat na chatách, chalupách, ve volné přírodě či na výletech a vždy poslalo změnu počasí k horšímu, tedy oblačnost, srážky a s tím spojené ochlazení, tedy změnu počasí k horšímu.

Jak to tedy je či spíše, jak se vám to zdá?

Teorie o častém zhoršení počasí na víkend

Během pracovního týdne, kdy je aktivní průmysl a to zejména automobilový a do ovzduší se bohužel vypouštějí nečistoty, ty podpoří vznik oblaků, vytvoří se vedle klasického vzniku oblaků nad teplými oceány a vodními plochami oblačné systémy, které poté putují dle vládnoucího proudění v oblasti - u nás často západní či SZ vlhké proudění a dorazí právě na víkend či koncem pracovního týdne, to už průmysl utichá a jsou dny pracovního klidu, to tu pak máme oblačné počasí s ním spojené chladné počasí a srážky. Poté, kdy už je nový pracovní týden, se opět díky víkendovému klidu přestane tvořit tolik oblačnosti a i když už průmysl opět „jede“, tak máme zpočátku týdne pěkné počasí. To je ideální teorie, samozřejmě je možné o ní diskutovat, polemizovat a to nejen týden, to je hodně široké téma. Nikdo neříká, že tato teorie platí týden co týden, počasí v ČR může ovlivňovat tlaková níže nejen o víkendu a jednotlivé fronty vydrží v přibližně stejném proudění pak i celý pracovní týden a není vidět v teorii zmíněné uklidnění průmyslu. S tím je nutno také spojovat samozřejmě dopravu a nebo i od podzimu do jara i intenzivní topení podniků, ale i domácností - bohužel stále velmi často uhlím či podobnými palivy

> Anketa na naší FCB stránce 21.5.2012 od 18h do 27.5.2012 18h, přidáme informace o tématu, sdílíme Vaše názory, reagujeme a poté uděláme opět závěr.

VAŠE NÁZORY (Vybrané)

(Ostatní názory postupně po kliknutí na celou novinku)

Zuzana Kuříková píše, citujeme "Je mi jedno, jestli se pokazí počasí na víkend nebo přes týden- pokaždé mě to pokažení štve :-D"

Martin Oplocký píše, citujeme "U mě pokažení neznamená ochlazení a déšt,případně bouřky,to je u mě zlepšení :D naopak dlouho trvající horko,slunečno a sucho nesnáším,takže tak :D A k tomu "pokažení" na víkend ? No tak to bude asi náhoda jediné rozumné vysvětlení..."

(z 21.5.2012)

Komentáře k teorii výše zmíněné z naší FCB zdi:

Veronika Kolářová píše, citujeme "o tom jsem také slyšela a věřím tomu. Mě osobně zhoršení počasí na víkend zvedne naladu."

Martin Graulich píše, citujeme "ja teto teorii verim. Je hlavne plno dukazu ze tomu tak je... Nam o tom kdyz jsem chodil na zs take rikala pani ucitelka. Zajimala se mimo jine i o pocasi"

(z 23.5.2012)

Bude doplňováno do 27.5.2012

MA 21.5.2012 16:37, aktualizováno 23.5.2012 13:18