Téma týdne: Výkyvy počasí
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 14.05.2012 14:57
Na Facebookovském profilu máme již informace  o novém tématu týdne. Každý týden budeme rozebírat zajímavé situace v počasí, zejména aktuální počasí či počasí něčím zajímavé v nedávné historii bude námětem pro téma týdne. Nejprve krátké seznámení:

> Téma týdne bude rozebírat danou situace a pokládat otázky Vám, jak máte například daný stav počasí rádi, v čem Vám nevyhovuje, jaké jsou Vaše zkušenosti s daným jevem u nás či v zahraničí atp.

> Poté zpracujeme téma, přidáme do článku (na FCB do poznámky) během týdne informace, případně praktické ukázky a konkrétní údaje průběhu počasí, začleníme i Vaše vyjádřené názory.

> Od pondělí do neděle bude na FCB profilu anketa s nějakou otázkou související s daným tématem - forma otázek na Facebooku.

> Závěrem bude zpracování tématu, podloženo může být praktickými ukázkami, konkrétními čísly, měřením či teorií, obsahovat bude Vaše názory na téma, vyhodnocení anketní otázky z naší FCB zdi a určitý závěr.

Věříme ve spokojenost a můžeme se tedy pustit do prvního tématu týdne 14.-20.5.2012 a tím jsou "Výkyvy počasí".

Téma týdne: Výkyvy počasí
Období: 14.-20.5.2012 (hlasování v anketní otázce 14.5. 18h až 20.5.2012 18h)
Obecně: případné názory k tématu nám sdělujte na FCB profil pod dané téma a nebo zde v komentářích, pokud máte u nás na webu registraci - obecně je nejjednodušší FCB komunikace.

Co je to výkyv počasí?

Za výkyv počasí nemůžeme povyžovat každou změnu počasí, protože se počasí u nás v mírném pásmu měnilo, mění a měnit bude. I když se v pravém slova smyslu jedná o výkyv aneb jiný slovní název změny počasí, tak jako pravý výkyv počasí klasifikujeme výjimečnou změnu počasí v krátkém čase a po krátkém čase zase změnu jinou, třeba zpět k předchozímu vládnoucímu počasí a podobně to platí o teplotních změnách, které se změnou počasí - povětrnostní situace, souvisejí.

Výkyv samotného charakteru počasí je klasická proměnlivost počasí, zas záleží na čase. V dubnu můžete říci, že jsou výkyvy počasí - aneb je hodně proměnlivo v krátkém čase. to nelze tvrdit při stabilní letní tlakové výši teplotami od 25 do 31°C během 14 dnů s minimálními změnami počasí a nebo o sibiřské tlakové výši s trvalými mrazy - známe třeba z letoška. >> To je zajímavý námět na opačné téma k tomuto.


VAŠE NÁZORY

 

Vaše názory téma obohatí a to také Vaše názory vyjádřené v anketě na naší FCB zdi, názory (sem dáme jen vybrané, na FCB profilu v poznámce bude většina i s naší reakcí případnou) a výsledek ankety sem doplníme až nakonec.

1. Martin Graulich píše, citujeme: "ja vykyvy pocasi fakt nemusim. Je mi to odporne. Vzdy to snasim po zdravotni strance spatne. Priznam se teplo mam rad zimu nebo chladne dny nesnasim. Prome tohle pocasi je hrob. V Hornim Bradle u chrudimi je dnes celi den zatazino. Obcas padne i nejaka ta kapka a je tu chladno. Minuli tyden do ctvrtka jsem se malem na slunku spalil.." 14.5.2012 v 14:21

Komentář MA: Pro Vás bude velmi příjemné oteplování, jen škoda, že nezůstane navždy. :-o

2. Zuzana Kuříková píše, citujeme

"Za mne: Miluji teplo, jsem teplomil srdcem i duší, miluju léto, zelené stromy, bazén na zahradě, opalování.... A pak miluju bouřky. Když se přižene a lítá to na obloze, jak kdyby někdo zapnul stroboskop- to nemá chybu. Nejvíce by mi vyhovovalo žít v nějakém pásmu, kde je celoročně 25-30 stupňů. A nebo na zimu do Austrálie a v létě tady :-)" 16.5.2012 11:40

3. Lenka Limová píše, citujeme:

"Mám ráda všeho přiměřeně.Rychlé výkyvy nemám ráda,nedělají mi dobře,dokonce když jsem byla mladší :-) tak jsem měla takové migrény až mne to totálně paralizovalo . Dnes je mi už jenom divně.Miluji Ladovskou zimu i teplé a slunečné léto.Jaro jak má být a vybarvený podzim.To pak vrním blahem. Mohutné bouřky a větry mi nahánějí hrůzu" 17.5.2012 07:00

Komentář MA: Ano, vyváženosti není nikdy dost. Bohužel ji počasí moc rádo nemá a v poslední době je výkyvů hodně a vypadá to tak, že si na ně budeme muset zvyknout. Je i možné, že jaro či i podzim budou často přeskakovaná období co se týče počasí. :-o


VÝSLEDKY ANKETY A ZÁVĚR TÉMATU

Výsledky anketní otázky k tématu "Výkyvy počasí": (hlasování 14.5.2012 18h až 20.5.2012 18h)

Celkový počet hlasů: 144

57 ze 144 hlasujících má rádo výkyvy jen pokud se otepluje, tzv. mají rádi výkyv oteplování, ale aby se tak dělo musí se ochladit.

53 ze 144 hlasujíích má rádo výkyvy jen pokud je s nimi spojen nějaký zajímavý jev, nejčastěji to budou zřejmě bouřky.

13 ze 144 hlasujícch má rádo výkyvy jen, pokud se ochlazuje - tzv. výkyv ochlazování, k tomu je zas potřeba předchozí oteplování. Zejména při ochlazování se objevují zajímavé projevy.

9 ze 144 hlasujících nemá výkyvy rádo, ale nevadí jim.

8 ze 144 hlasujících je nesnáší a má v souvislosti s nimi dokonce zdravotní problémy

4 ze 144 hlasujících má výkyvy rádo.

Závěr tématu týdne "Výkyvy počasí": O tom, co jsou to výkyvy si můžete přečíst v úvodu, poté se dočtete pár zajímavých výkyv z nedávné historie, které stojí za připomenutí a ilustraci k tématu a poté se můžete podívat na řadu názorů, které se zde pod příspěvky s tématem týdne objevily. A závěrem tématu je, že většina lidí má rádo výkyv oteplování, velká část z hlasujících má rádo výkyvy pokud se zkrátka při nich něco děje. Počasí zřejmě nevyhoví nikomu zcela, ale jinak vyhoví všem, jen bohužel ne těm, kteří výkyvy rádi nemají a proto všem, co nemají rádi výkyvy přejeme co nejvíce stálého pěkného počasí a když už výkyvy, tak ať každý neblahý výkyv v počasí co nejlépe zvládnete, pokusíme se Vám to co nejlépe předpovědět.

VÍCE O TÉMATU PO ZOBRAZENÍ CELÉ NOVINKY - NÁZORY DOPLNÍME SEM NA HLAVNÍ STRÁNKU JEN NĚKTERÉ!


MA 14.5.2012 14:57, aktualizováno 16.5.2012 20:07, 18.5.2012 14:16, závěr a vyhodnocení 21.5.2012 11:55

Novinka
Šířeji k tématu:

O výkyvech počasí - teplot

Výkyv teplot - oteplení

Výraznější oteplení bývá většinou záležitostí více dní než je tomu u ochlazení. Z teorie - oteplení znamená střídání přílivu studeného vzduchu, odborně studené vzduchové hmoty teplou vzduchovou hmotou a rozhraním mezi těmito vzduchovými hmotami je teplá fronta - tedy pomyslná čára oddělující tyto hmoty. V letním období znamená často nástup teplého, letního až tropického počasí, v zimním období zas nástup oblevy. Zejména v létě je hodně vítaným výkyvem, pokud tedy určitě trvá delší dobu.

Výkyv teplot - ochlazení

Výraznější ochlazení může přijít během několika hodin, většinou se jedná o 24h - den. Opět z teorie a to opak oproti oteplení je ústup teplé vzduchové hmoty a nástup hmoty studené, pomyslnou čárou, tedy rozhraním je studená fronta. V letním období je ochlazení většinou zhoršení počasí, v zimním pro milovníky sněhu, zimy a mrazů zas zlepšením. V létě se jedná o pokles teplot, na jaře a na podzim začne na horách sněžit, zpočátku bývá doprovázen tento proces i bouřkami. V zimě se jedná o nástup mrazů, srážky přejdou ve sněhové a přijde zima. Nicméně záleží na tom, jak se kde v atmosféře ochladí - jen hory, jen hory, střední polohy, i nížiny atd.

Poslední větší výkyvy teplot, které stojí za to zmínit

K výraznému oteplení došlo například:

K výraznému ochlazení došlo například:


Ostatní Vaše názory:

Vlastimil Kučera píše přímo k otázce, citujeme:

"Nikdy jsem tomu nevěřil, že muže mít změna počasí vliv na zdravotní problémy. Dnes už jsem jiného názoru a lidi které jsem podezíral že si vymýšlí se jim vduchu omlouvám."

Marian Stormchaser Robeš píše také přímo k otázce a byla pro něho, jak jeho "přezdívka" naznačuje, jasná odpověď, citujeme:

"Výkyvy počasí mě nevadí, pokud se v souvislosti s tím vyskytují bouřky a jim podobné nešvary :-)"

Veronika Kolářová, která píše, citujeme

"a naopak zboznuju kdyz je to venku zatazene. Dneska je uzasne. Krasne se dycha. Leto nenavidim. Sucho a horko trapi jak prirodu tak starsi lidi. Asi bych se musela prestehovat do Irska :D"  16.5.2012 12:42

 

Komentář MA: Podobně znějící jako zveřejněný komentář od nás pod statusem - hodilo by se nejvíce pro Vás pobřežní pásmo od května do října, ale je tedy těžké vybrat si celoroční vhodné klima. Výše uvedená situace jako reakce na komentář výše se přímo nabízela, tropy od ledna do ledna. :-))

Marie Tesarikova má ráda teplo, přesně píše, citujeme:

"mám ráda teplo .. 25-28 C . ty výkyvy nemusím bolí mě hlava.." 16.5.2012 16:06

Alena Baráková píše, citujeme:

"Já mám ráda teplo v létě,ale né tropy,tak nějak max 30°C na slunci víc už nemusim, ale zima mi taky nevadí,miluju sníh a lyžování, je to těžký,mam ráda všechno,ale musí to být ve správnou roční dobu :-) a prudký výkyvy počasí nic moc,nejhorší je asi když je několik dnů horko a sucho a pak najednou přijdou bouřky, to by mi praskla hlava,a taky se ozve staré zranění z lyžování, takže takový prudký změny přežiju jedině s analgetikama .-)" 16.5.2012 18:34

 

Komentář MA: Jizvy a staré rány jsou spolehlivé barometry, nicméně to příjemné není. Hlava je citlivá, takže také takový barometr, nicméně je vidět, že výkyvy na člověka skutečně nepůsobí dobře a to jak výkyvy teplot na lidských organismus ať už prudké oteplení či prudké ochlazení, tak náhlé a výrazné změny tlaku - to pak není nálada při bolestech hlavy. :-/

Michaela Kadlecová píše, citujeme:

"Výkyvy jsou na prd.. zdravotně mi to nijak nevadí, ale štve mě, že jen co uklidim letní oblečení, tak je zase 30 a naopak. Je to nepraktické :D"14.5.2012 v 14:40

 

Komentář MA: Vystihla jste názor v první větě. A máme tu jeden z důvodů, proč nemáme rádi výkyvy teplot aneb vezmeme si svetr a už to je zase na plavky.

Drahomíra Smolíková píše, citujeme

"Ráda bych žila v době, kdy poručíme větru dešti, ale kam ty pokusy vedly...víme...a tak při poklesu tlaku "umírán" a hodně sleduji předpovědi neb nesnáším překvapení..." 14.5.2012  v 14:44

Joseph Landa píše, citujeme

"Výkyvy mi nějak nevadí,ale ten skok téměř 20°C dolu,kdy v pátek na mnohých místech bylo ještě přes 30°C a dnes ani ne pomalu polovina toho,aneb jednou nahoře jednou dole ;-)" 14.5.2012  v 15:51

 

Komentář MA: Z názoru vyplývá, že asi normální výkyvy se dají, ale co je moc, to je moc.

Marcela Kuchařová píše, citujeme

"Moje tělo to nezvládá, jsem mrtvá :-)" 14.5.2012 v 16:29

Jarmila Pobořilové píše k anketě, citujeme

"už od mládí mně říkají "rosnička"...proč asi? :-))"

Hana Janchenová píše také přímo k anketě, citujeme "

Nesnáším je, mám zdravotní problémy, ale s tímto se těžko dá něco udělat.

Hana Janchenová"