Ledovka/náledí, závěje, sněhové jazyky
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 14.02.2012 22:03
Pozor v dalších dnech se místo silných mrazů objeví sněžení a k tomu silný nárazovitý vítr. Kombinace těchto jevů jak je již známo přináší sněhové jazyky, při intenzivnějším sněžení či vyšší pokrývce i závěje.

Ne jinak tomu bude ve středu (to zejména) a zpočátku i ve čtvrtek v ČR. Navíc hrozí ledovka či náledí, protože se teploty postupně začnou zvyšovat a srážky přejdou od nižších poloh ve smíšené a nebo i přechodně dešťové a namrzající.

Situace: Přes ČR přejde frontální systém, začne k nám proudit teplejší vzduch.

Na jevy: Ledovka/náledí, (2) závěje, (2) sněhové jazyky (1)

Platnost: Od 15.2.2012 00h do 16.2.2012 14h

Pro kraje: Celá ČR kromě závějí, ty neplatí pro Prahu a JM kraj

Průběh: Na okluzní frontě bude ve střed trvale sněžit, postupně s objeví přeháňky, v nížinách i smíšené srážky. Zesílí vítr na 6-11m/s, nárazy 15-25m/s, maximum hlavně na horách. Budou se tvořit četné sněhové jazyky, závěje. Napadne za den 2-10cm, na horách do 15cm a na severu a SV až 30cm nového sněhu. V Praze se od poledních hodin již tvorba jazyků neočekává, jinde ale i nadále.

Doporučení: Přizpůsobit jízdu stavu vozovky a ledovat dopravní zprávy, počítat s možností prodloužení jízdy, doporučena je zimní výbava na cesty. Chodit velmi opatrně, na horách dodržovat pokyny HS.
(Odkazy, které se mohou hodit jsou uvedeny dále v novince)

Zdroj dat: http://pocasi.chmi.cz

MA 14.2.2012 22:03
Novinka
Odkazy, které se mohou hodit: