Sněžení, déšť a povodňová situace 21.-23.1.2012
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 21.01.2012 23:55
22:00 - Řeky na JZ klesají, Vltava v Praze kulminuje a zřejmě ani 1.SPA nedosáhne. Stoupá jen Cidlina v Sánech a Mrlina ve Vestci již pravděpodobně kulminovala a nebo kulminuje. Stoupat bude jen dolní Labe, ale ne nijak výrazně. Zatím to vypadá, že přesáhne mírně 1.SPA. Další komplikace se nečekají, počasí přinese v dalších dnech mrazivý charakter a srážky budou sněhové, tání sněhu se zastaví či většinou zastavuje již nyní.

Sledování ukončeno, nyní bude vydáno již jen zhodnocení průběhu počasí

17:45 - 2.SPA
byl v 16hodin vyhlášen dle očekávání na Mrlině ve Vestci a říčka kvůli neustálému vzestupu Štítarského potoka, který je jejím přítokem, stále stoupá. Stoupá i Orlice v Týništi, kolísají její přítoky mezi 1.SPA a stavem bez platnosti SPA. Také stoupá a ještě stoupat bude dolní Cidlina, kde se (v Sánech) čeká dosažení 1.SPA a jeho výrazné přesažení. Kousíček od 2.SPA je Cidlina v Novém Bydžově.

Stoupat budou: Mrlina ve Vestci, Cidlina v Sánech, střední Labe, Dolní Labe (nejdéle) a kolísat ještě bude Vltava v Praze a zpočátku ještě dolní Berounka, kde se již postupně čekají poklesy hladin.

14:45 - Vypadá to, že nakonec bude dosažen 2.povodňový stupeň spíše v Polabí. Říčka Mrlina na svém dolním toku i nadále stoupá a Cidlina v Novém Bydžově je již 2cm pod úrovní 2.SPA. Ve Vltavě v Praze zvyšuje průtok i nadále Berounka, která se vlévá v Praze - Lahovicích do Vltavy a není tedy možná před Prahou již regulace průtoku městem, což se například nedá říci o vodě ze Sázavy či samotné Vltavy více nad Prahou.

(viz doporučené odkazy pro sledování situace = na konci novinky)

Zdroje dat: ČHMÚ, ČHMÚ SIVS a HPPS

MA 21.1.2012 23:55 OFFLINE (Ukončeno 23.1.2012 22:00h)
Novinka
23.1.2012 13:40 - Dnes jsou velmi výrazně znát dotoky vody na dolních tocích, 1.SPA přibylo, některé řeky se přiblížily či blíží i k 2.SPA a to hlavně Cildina v Polabí, která ještě stoupat bude. Dnes se již nebudu objevovat trvalé dešťové srážky, jen sněhové a to v horských polohách.

Tam k dnešnímu dni leží již velké množství sněhu a vysoké vodní hodnotě. Na Lysé hoře to je například 168cm a v Peci pod Sněžkou 160cm. Nejvíce sněhu leží na Pradědu a to až 260cm na sjezdovkách. Sníh bude v dalších dnech velmi kvalitní. (Více dnes ve sněhovém zpravodajství)

Dnes
- fotky z terénu našeho týmu. Řeka Berounka již na dolním toku 1.SPA nedosáhla, ale i přesto kalná hrnoucí se voda naháněla trochu obyvatelům Černošic u Prahy strach, ale hydrologické prognózy závisející na těch meteorologických, které jsou také dobré, jsou nyní již dobré. Nenaplnila se předpověď opětovného dosažení 2.SPA na řekách na JZ Čech, na Radbuze dokonce původně předpokládaného 3.SPA a ani 1.SPA na dolním toku Berounky, kromě brzkých ranních hodin. Přesto obyvatelé přilehlých domů blízko řeky hlavně v části Praha - Lipence si k řece zabodly "měřítko" v podobě dřevěné tyče, aby poznali zda voda stále stoupá či ne a nebo zda už konečně neklesá.

Dnes byla během odpoledne již setrvávající a nebo slabě kolísající. I když na profilu Beroun - platnost po soutok Berounky s Vltavou, neplatil žádný SPA, voda v tomto úseku řeky je i při tomto stavu řeky hodně vysoko, břehy jsou tu místy nízké. Problémem je i voda jdoucí pod zemí - spodní voda.
22.1.2012
Pohled na jez po proudu řeky - v klidných částech ale řeka nebudila takový děsivý dojem
22.1.2012
Jez v Černošicích


20:00 -
Vydatných srážek v ČR příliš není oproti včerejšku, řeky stoupají zatím jen na 1.SPA a mělo tomu tak být i nadále. Na horách jsou a budou srážky sněhové, jinde by neměly být tak vydatné, aby výrazněji zvedaly toky v ČR a to ani na JZ území, vodní nádrže jsou stále poměrně prázdné.

Aktuálně 1.SPA: Skalice - Varvažov, (PVL) Doubrava - Žleby, (PLA) Radbuza - Staňkov a Lhota, (PVL) Mže - Stříbro, (PVL) Střela - Plasy, (PVL) Berounka - Bílá Hora, Liblín a Zbečno. (PVL) Berounka na dolním toku, v Berouně a níže 1.SPA dosáhla krátce dnes ráno a nyní ho již zřejmě nedosáhne.

12:30 - V Německu již zejména na SZ území prší, místy i sněží. Srážky putují do ČR a od SZ jich bude v průběhu odpoledne přibývat. Oblačnosti již přibývá nyní. Srážky by měly opět podpořit vzestupy hladin řek na JZ území zejména, nicméně nic dramatického by se dít nemělo. Situaci budeme sledovat průběžně. Na horách se čekají sněhové jazyky a také závěje i nadále.

21.1.2012
10:40 -
Srážky během noci ustaly, nyní je v ČR velká oblačnost, která se místy protrhává i na polojasno. Teploty se pohybují v Čechách již nyní až na 6°C, odpoledne to budou podobná maxima s možností překročení hodnoty 6°C na některých stanicích. Srážek přibude později odpoledne a k večeru od SZ a bude se jednat o srážky dešťové, jen na horách sněhové.

ŘEKY - zatím výraznějším způsobem nestoupají, vodní nádrže plní svůj účel, protože v naprosté většině z nich je dostatečný zásobní prostor pro vyšší přítok vody než odtok, což je využíváno například u VD Hracholusky.

Zatím platí jen 1.SPA na 5 místech, 4 místa, kde platí, jsou v povodí Berounky a jedno místo v povodí Labe na řece Doubravě.

Předpověď počasí a hydrologické situace -
V noci bude velká oblačnost s občasnými srážkami, které budou většinou dešťové. I zítra bude pokračovat odtávání sněhu při teplotě 1 až 5°C, odtávání budou pomáhat přeháňky, od SZ postupně déšť a čerstvý vítr o rychlosti v nárazech 15 až 20m/s.

Řeky na JZ budou v noci i zítra mírně stoupat a dosáhnou 1. a 2.SPA, ojediněle a to zejména řeka Radbuza ve Staňkově i 3.SPA. Vše bude záviset na vydatnosti srážek, což se bude upřesňovat.

Praha dnes odpoledne - nový sníh od 3 do 8cm:
Silnice
Sníh 21.1.2012 Praha

Online
- příčina sledování: Výstraha ČHMÚ mluví za vše. Byla dnes rozšířena a upřesněna a zní takto:
> Sněhové jazyky 1 (Celá ČR kromě Prahy, ST a JM kraje)
> Závěje 2 (KA, PA, KH, LI, ÚS, ZL a MS kraj)
> Povodňová bdělost 1 (Jihočeský kraj)
> Povodňová pohotovost 2 (Plzeňský a Středočeský kraj)

Srážky budou i nadále dešťové, od vyšších poloh sněhové. Čeká se silný vítr, který bude v kombinaci se sněžením tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje. Dešťové srážky budou spoledne s větrem usnadňovat odtávání sněhové pokrývky a přidávat i nadále vodu do poměrně nasáklého povodí na JZ Čech, čekají se tedy vzestupy hladin řek do povodňové pohotovosti, ojediněle i povodňového ohrožení.

Doporučené odkazy, které se mohou hodit:

> HPPS ČHMÚ
> Horská služba ČR
> Sjízdnost silnic
> Výstrahy ČHMÚ
> Portál ČHMÚ
> Nouzový web ČHMÚ
> Infomet.cz/ČHMÚ infoportál