Výrazná studená fronta 4.-5.12.2011 - shrnutí
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 05.12.2011 12:00
V této novince najdete shrnutí průběhu počasí v ČR a na místě pozorování - meteostanici Praha. Příčiny počasí, průběh počasí a následky tohoto počasí. Vždy po extrémní situaci buď s předchozím online sledováním a nebo bez, jen se shrnutím významného počasí.


> Situace v počasí


Počasí v ČR začala ovlivňovat tlaková níže a jednotlivé frontální systémy po velmi dlouhé srážkové odmlce, lépe řečeno po velmi dlouhé době bez vlivu tlakové níže a frontálních systémů nejen na ČR, ale i na celou střední Evropu.
>>> Více po kliknutí na "přečíst vše".

> Průběh počasí


Výrazná studená fronta začala postupně ovlivňovat počasí v ČR v neděli později odpoledne, Před tím se ale již z předešlých frontálních vln vyskytly srážky hlavně na SZ a severu území ČR - nejvydatnější v horských oblastech. Poté na dalších frontálních vlnách i jinde v ČR, poslední vlna přecházela dnes brzo ráno. Zejména před a na frontě foukal silný nárazovitý vítr, v horských oblastech o rychlosti až 25m/s. Ale i tak se původně předpokládalo, že se vyskytnou nárazy i silnější. Nakonec tomu tak nebylo a tudíš nebylo nutné vydávat ani výstrahu na silný vítr - od ČHMÚ.
>>> Více po kliknutí na "přečíst vše".

> Následky počasí

Následky tohoto výrazného přídělu srážek jsou v současné době pozitivní až velmi pozitivní. Nejvíce srážek spadlo na severu a SV ČR, tj. v Krkonoších, Orlických horách a také v Jeseníkách. Vyschlé potoky a horní toky řek a říček se tedy po dlouhé době opět naplnily vodou.
>>> Více po kliknutí na "přečíst vše".

Zdroje dat - celkově: ČHMÚ, www.pla.cz, www.poh.cz a naše pozorování počasí
(více informací v ostatní obsahu novinky)

V dalším obsahu: podrobný rozbor situace

MA 5.12.2011 12:01
Novinka
Podrobný rozbor situace, průběhu počasí a jeho následků z hlediska hydrologie

Jednotlivé frontální vlny spojené s tlakovou níží postupovaly v SZ proudění přes ČR. Nejprve přinášely srážky především do horských oblastí a to hlavně na návětrné strany, to je v silných prouděních běžné. Další frontální vlny postupovaly v neděli večer a v noci na pondělí přes ČR a přinášely celkově vydatné srážky. Další srážky přibyly do Krkonoš a Jeseníků či Orlických hor, ale také v nočních hodinách i do západních Čech a na Šumavu, i když se původně předpokládalo, že na Šumavě spadne srážek o něco více.
Bohužel na jižní Moravě a na JV Moravě, i přes čekání na srážky, se obyvatelé výraznějších úhrnů nedočkali. Spadlo tam většinou zanedbatelné množství srážek - viz mapka.


Nyní se podíváme na to, kde kolik srážek v ČR spadlo
:
Srážky 4.12.2011 10h až 5.12.2011 10h
Zdroj: ČHMÚ

>> Na mapce vidíme, že ani do některých míst jižních Čech se moc srážek nedostalo, nejméně pršelo na jižní a JV Moravě a do Slezska se zrovna moc srážek také nedostalo.

Včera se odpoledne v SZ proudění před frontou (před sledovanou výraznou frontální vlnou) objevily i silnější přeháňky, které mohly být místy doprovázeny poryvy větru a prudším deštěm. Radar s detekcí buněk dokonce i buňku zaznamenal, blesky v ní ale podle detekce blesků nebyly. Nicméně je potvrzeno od některých obyvatel, že zahřmění slyšet bylo. Nám to na Facebookovské zdi potvrdil fanoušek z Mělníka.

Následky srážek byly tam, kde spadlo výraznější množství srážek, nicméně pozitivní. Velmi dlouho výrazněji nezapršelo nejen v Krkonoších, ale i v Jeseníkách. Teploty byly do 1000m nadnulové, proto většina srážek ze všech frontálních vln od 4.12.2011 do dnešního rána, byla ve formě deště nebo maximálně srážek smíšených. Bohužel sucho trápí ale nejdéle Moravu a Slezsko, kde opět spadlo srážek vzhledem k deficitu extrémně málo, sucho jako takové nepanuje nikde v ČR, nicméně nedostatek srážek, což je možné sledovat i na tocích, panuje stále na jižní Moravě a částečně ve Slezsku.

PRAHA
V Praze se objevil výraznější déšť až v neděli v podvečer, kdy trval s mírnou intenzitou až do první poloviny noci, kdy zeslábl a poté na další frontální vlně opět zesílil a s ním i vítr, který foukal čerstvý i s nárazy. Srážkové úhrny se zde na naší stanici zastavily na 6.4mm/24h. Předchozí úhrny byly spíše zanedbatelné, tedy podobné jako na jihu Moravy.


Srážkové úhrny na měrných stanicích v Povodí Labe:

Další extrémní srážky byly zaznamenány v Povodí Ohře, tedy na západě Čech, kde se zastavily na srážkoměrných stanicích do 40,2mm/24h.

Nárust hladin byl někde i extrémní, ale vzhledem k velkému deficitu vody v potocích a horských řekách, to je velmi vítané a žádné nebezpečí samozřejmě nehrozilo a nehrozí.

Zdroje dat: ČHMÚ, www.pla.cz, www.poh.cz