Inverze, inverze a zas inverze - konec v nedohlednu
Přidal/a METEO AKTUALITY dne 31.10.2011 20:30
Tento týden bude zcela ve znamení inverzního rázu počasí. Říká to čerstvá předpověď ČHMÚ. Synoptická situace se téměř nebude měnit a k nám bude i nadále proudit po zadní straně tlakové výše teplý vzduch. Území ČR a celkově střední Evropa bude ležet mezo poměrně rozsáhlou tlakovou níží nad západní Evropou a tlakovou výší nad Evropou východní a tlakové pole se výrazněji měnit nebude. Talková výše nepustí na východ tlakovou níži a tím pádem tedy žádné frontální systémy. Tím se udrží stabilní charakter počasí, kdy se čeká počasí bez srážek, ale vzhledem k období to nebude znamenat celou ČR zalitou do slunečních paprsků.

Komín - ilustrace smogu.


Situace v tlakovém poli: Díky tlakové výši na východě Evropy se čeká stále proudění teplého vzduchu, ten bude znát hlavně ve vyšších polohách.

Situace v počasí: Máme pokročilý podzim a tato situace znamená v tomto období inverzní ráz počasí. Bude tedy zataženo nízkou oblačností, místy mlhy- hlavně zpočátku. Hlavně na horách bude polojasno nebo i slunečno, v nížinách spíše výjimečně, ale mohou se objevit i dny, jako například dnešní den 31.10.2011, kdy se oblačnost protrhala i na více místech v ČR co se nížin týče. Jediné srážky co se mohou objevit je mrholení. >>> více o situaci po kliknutí na tuto novinku
Aktualizované předpovědi budeme přinášet i nadále v článcích v sekci meteo články.

Data: ČHMÚ

MA 31.10.2011 20:33
Novinka
Inverze trápí českou kotlinu a to tedy nížiny, jako je Polabí nebo jižní Morava, ale také často jiné nížiny či nižší polohy jako jsou jižní Čechy, v podzimním a zimním období při situacích v působení tlakové výše velmi často. Období je to stálého a nedá se říci, že mokrého počasí, ale ani ne suchého. Suché počasí a také slunečné počasí by vládlo ještě v pozdním létu a na počátku podzimu maximálně, ale nyní se objevují četné mlhy, nízká oblačnost, ze které se také může objevit mrholení. Půda je tedy nasycená a z mlh je také vlhkost, která při zataženém počasí s nedostatkem slunečního svitu nebo s velmi slabým slunečním svitem, stále zůstává v půdě a půda téměř nevysychá.

Co je dále spojeno s inverzním rázem počasí v nížinách - bohužel při takto dlouhém trvání je to podstatné horšení se ovzduší, které je způsobeno hromaděním zplodin, prachu, kouře a všeho možného, jednoduše odpadů z běžného provozu dopravy, podniků a také domácností. To pak ve velkých městech a oblastech proslulých průmyslem způsobuje nebezpečný a velice nepříjemný smog. Smogové situace jsou pak v těchto oblastech při dlouhém trvání inverze vážné a vedou k regulacím - omezení výroby a dopravy či dokonce k upozornění na nebezpečí přímo od ČHMÚ, který vydává tyto upozornění při vyhlášení stavu regulace či upozornění pro dané oblasti na svém portálu - ISKO, kam se dostanete z http://portal.chmi.cz přes sekci aktuální stav, stav ovzduší.

Sledovat budeme v dalších dnech i při tomto klidném počasí, i nadále aktuální a předpovídaný stav počasí a také kvalitu ovzduší. Zatím nejsou limity překračovány, kvalita ovzduší je maximálně na úrovni špatné = červená barva v zobrazení na ISKU ČHMÚ.

Data v celé novince: ČHMÚ + vlastní text popisu situace /MT/
(patří k celé novince na hlavní stránce)